::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

HARCERSKI DZIEŃ SKUPIENIA

Na uroczysku Kruczek w Janowie Lubelskim odbył się dzień formacji duchowej harcerskiego Hufca Tomaszów Lubelski.

- W pracę formacyjną harcerzy wpisane jest poznawanie lokalnej historii, kształtowanie postaw patriotycznych, zdobywanie sprawności i umiejętności harcerskich oraz formacja duchowa. Płynie to z harcerskiego hasła „Bóg, honor i Ojczyzna”, gdzie rola formacji duchowej i religijnej jest niezwykle ważna i istotna w kształtowaniu patriotyzmu i postaw braterstwa. Stad potrzeba takich spotkań formacyjnych, gdzie harcerze mają okazję swojej formacji duchowej. Dzisiejszy dzień skupienia wpisał się w okres wielkanocny w którym wspominaliśmy bohaterskich partyzantów, którzy polegli w obronie suwerenności i wolności naszej Ojczyzny. Miejsce spotkanie była także niezwykle wymowne, gdyż znajdują się tutaj pomniki niezłomnych partyzantów janowskich – podkreślił ks. Tomasz Kopeć, opiekun 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Janowie Lubelskim.

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 harcerzy tworzących Hufiec Tomaszów Lubelski. Obecni byli harcerze z Lubyczy Królewskiej, Łosińca, Majdanu Sopockiego, Tomaszowa Lubelskiego, Białej oraz Janowa Lubelskiego. Harcerskie spotkanie rozpoczęło się od Apelu. Następnie harcerze usłyszeli historię walk partyzantów w lasach janowskich, po której złożyli symboliczne róże przy pomniku upamiętniającym walczących. Kolejnym elementem harcerskiego dnia skupienia była Msza św. sprawowana przy kaplicy świętego Antoniego, którą sprawował ks. Tomasz Kopeć. W kazaniu nawiązał on do słów Jezusa „Ja jestem”, który wzywa do porzucenia lęku. Kaznodzieja wskazał także na postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy w 20 rocznicę ustanowienia go patronem harcerzy, Po Mszy św. kilku harcerzy złożyło swoje przyrzeczenie i otrzymało krzyż harcerski. Kolejnym punktem harcerskiego spotkania był quiz o św. Jerzym i gra terenowa przygotowana przez 7 Środowiskową Drużynę Starszoharcerską Zielone Szeregi. Harcerze mieli okazję poznać okoliczne lasy, uczyli się rozpoznawać i wytyczać trasy, czytać mapę i kształtowali orientację w terenie.

– Był to wspaniały czas spotkania, zastanowienia nad ważnymi sprawami naszego sumienia a także nabycia umiejętności radzenia sobie w terenie. Bardzo ciekawa jest cała historia związana z czasem II wojny światowej w tym terenie i walk partyzanckich – podkreślał jeden z uczestników.

Po wspólnej grze terenowej był czas na harcerski posiłek, oczywiście w terenie.

– Dziękuję wszystkim harcerzom i opiekunom za wspólny wysiłek, że dzisiejsze spotkanie było tak udane i braterskie. Mam nadzieję, że ono jeszcze bardzie uświadomi nam wspólne cele i wartość harcerskiej formacji młodych ludzi – podsumował ks. Tomasz Kopeć.

Tekst i foto: arch. paraf.

do góry

Dodano:24 kwietnia 2023 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2023


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004