::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

CODZIENNIE GRAJĄ DLA MARYI

Janowscy muzycy przez cały miesiąc maj dają poranny koncert pieśni maryjnych. Orkiestrowa majówka jest kontynuacją tradycji sięgającej końca XIX wieku.

Punktualnie o godz. 6.00 na placu maryjnym przy janowskim sanktuarium zbiera się grupa mieszkańców, aby słuchać półgodzinnego koncertu jaki wygrywa Olek Orkiestra. Janowscy muzycy, pod kierunkiem Aleksandra Krzosa, grają pieśni ku czci Matki Bożej kultywując w ten sposób tradycję zapoczątkowaną w 1898 r. przez ówczesnego miejscowego organistę Józefa Janisza. Przez lata muzycy koncertowali z balkonu na fasadzie sanktuarium, jednak zwiększająca się liczba muzyków sprawiła, że od dwu lat koncertują z ołtarza polowego.

Jak podkreślają muzycy „majówka” jest dla nich formą osobistej modlitwy, a także włączeniem się w piękną tradycję miasta i maryjnego sanktuarium.

– Trudno sobie nam wyobrazić, abyśmy nie grali w maju dla Matki Najświętszej, dla mnie to nie obowiązek, ale bardziej zaszczyt – podkreśla jeden z muzyków.

Bogaty repertuar orkiestry pozwala każdego dnia zagrać po kilka utworów maryjnych, bo poranny koncert trwa 30 minut. Pieśnią kończącą poranny koncert jest najczęściej utwór „Janowska Maryja”. Pośród pieśni muzycy grają także meksykańską melodię ku czci Matki Bożej z Guadalupe.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

do góry

Dodano: 3 maja 2023 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2023


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004