::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

PIESZA PIELGRZYMKA NA ODPUST ŚW. ANTONIEGO

Blisko 200 pątników wzięło udział w pieszej pielgrzymce z Janowa Lubelskiego do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.

Była to trzecia pielgrzymka, w jaką wyruszyli mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolicznych parafii na wigilię uroczystości ku czci św. Antoniego radecznickim sanktuarium.

- We wspomnieniach starszych mieszkańców Janowa przewijały się opowiadania, że przed dziesiątkami lat wyruszały pojedyncze kompanie pątników, aby dotrzeć na Msze św. w wigilię głównego święta ku czci św. Antoniego w Radecznicy. Jednak ostatnio ta praktyka była zarzucona. Stąd powstał pomysł, aby odtworzyć piękną tradycję pielgrzymowania do sanktuarium św. Antoniego. Myślę, że po trzech latach, możemy mówić o powrocie do tej tradycyjnej formy religijności i czci św. Antoniego z Padwy

 – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

 – Tegoroczna frekwencja pielgrzymów nas zaskoczyła. Mimo, że pielgrzymowaliśmy w roboczy dzień Janowa Wyruszyło ponad 180 pielgrzymów. W tym wiele osób młodych. I choć trasa nie jest ani łatwa, ani krótka to wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do celu –dodał członek sztabu pielgrzymkowego.

Trasa z Janowa Lubelskiego do Radecznicy liczyła 42 kilometry, dlatego pątnicy wyruszyli już o 4.00. Pielgrzymi szlak wiódł przez Wólkę Ratajską, Godziszów, Branew, Goraj, Hosznię i Gilów. Podczas trasy do grupy dołączali pątnicy z Godziszowa, Branwi, Dzwoli i Kocudzy.

Trasa prowadzi po przepięknym terenie malowniczego Roztocza.

Idę po raz pierwszy do Radecznicy, niosę w sercu jedną bardzo ważną intencję, którą chcę powierzyć Bogu przez św. Antoniego. Trud pielgrzymowania dawał się we znaki już w połowie drogi, ale pielgrzymka to także podjęcie trudu i cierpienia – mówiła jedna z pątniczek.

Ja idę już trzeci raz, więc znam tę wymagającą trasę. Każdego roku jest to dla mnie ważny czas modlitwy ale i trudu, który chcę ofiarować Panu Bogu przez św. Antoniego – dodał uczestnik pielgrzymki.

Nad śpiewem czuwała grupa muzyczna, nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i grupa kierowania ruchem, a nad zdrowiem pątników zespół medyczny.

Pątnicy w godzinach popołudniowych dotarli do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i wzięli udział we Mszy św. polowej przy źródłach św. Antoniego, której przewodniczył bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej, zaś homilię wygłosił abp Józef Michalik emerytowany biskup archidiecezji przemyskiej.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

 

do góry

Dodano:9 czerwca 2023 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2023


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004