::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

ŚWIĘTOWANIE JUBILEUSZU CHRZTU POLSKI

Rok 2016 jest Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W związku z tym dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim 10 maja o godz. 16:30 przedstawiły w Janowskim Ośrodku Kultury okolicznościowy program połączony z prezentacją multimedialną. 9 maja program obejrzeli uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami. Przedstawienie swoim śpiewem ubogacił chórek „Promyki Maryi”, któremu akompaniował na instrumencie klawiszowym Artur Ruszewski z kl. VI E.

Jubileuszowe Studio prowadziły: Julia Jędrasik z kl. VI E i Julia Fijałkowska z kl. IV B. Gościem specjalnym był Arcybiskup Stanisław Gądecki, w którego rolę wcielił się Mateusz Stolarek z kl. IV B. W studio gościł też Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – prof. Andrzej Wyrwa, autor ekskluzywnego wydania książki pt. „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce.”, który mówił o znaczeniu przyjęcia chrztu przez Mieszka I dla naszej Ojczyzny. Jego rolę odegrał Jędrzej Jargiło z kl. IV B.

Najpierw osoby prowadzące studio połączyły się z korespondentką Anastazją (Karolina Frania z kl. IV D), która przebywała w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Podczas gdy ona opowiadała o tym, jak żyli nasi przodkowie w X wieku, na scenie pojawiły się dzieci trzymające w rękach gliniane naczynia, wiklinowe kosze, łuk, czy sieć rybacką.

Potem w Zamku Królewskim w Warszawie korespondentka Magdalena Placha (kl. VI E) razem z Panią Przewodnik Anną Starzyńską (Justyna Momot z kl. VI E) zapoznały dzieci (Wiktoria Placha i Szymon Kaczmarski z kl. III D) i zebranych w sali widowiskowej Janowskiego Ośrodka Kultury z interpretacją obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”.

W kolejnej scenie dzieci (Agata Osiewicz i Aleksandra Blacha z kl. III D i Marcelina Kolasa z kl. II E) przedstawiły przybycie do Polski orszaku Dąbrówki, córki władcy Czech Bolesława I z rodu Przemyślidów, oraz scenę przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I i jego otoczenie. W rolę Dąbrówki wcieliła się Malwina Bielecka z kl. V C, zaś w rolę Mieszka Jakub Paryś z kl. VI E. Biskupa Jordana odegrał Patryk Tylus z kl. VI B.

Później Natalia Pietrzyk z kl. IV D przybliżyła historię związaną z Polami Lednickimi. Zaakcentowała, że tak jak tysiąc lat temu nad brzegami Jeziora Lednica Mieszko wybrał Chrystusa, przyjął chrzest i powstała Polska, tak od 1997 r. młodzież polska w tym samym miejscu też wybiera Chrystusa i przechodzi przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia w kształcie Ryby. Na scenie pojawił się św. Jan Paweł II (Mateusz Startek z kl. IV B), który przekazał przesłanie i pobłogosławił zebranych.

O uroczystościach Millenium Chrztu Polski i o samym sakramencie chrztu świętego opowiadał Arcybiskup Stanisław Gądecki. Następnie przenieśliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim, gdzie byliśmy świadkami chrztu. W roli księdza wystąpił Michał Flis z kl. VI E.

Na zakończenie Ks. Jacek Beksiński, proboszcz parafii świętej Jadwigi skierował słowa wdzięczności do dzieci i ich rodziców, pogratulował i wspólnie z „papieżem” udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Dziękujemy Aktorom i ich Rodzicom, gratulujemy pięknego występu.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do p. Dyrektora JOK-u Łukasza Drewniaka za udostępnienie sali widowiskowej i życzliwość oraz Pracownikom JOK-u za pomoc w realizacji przedstawienia.

Życzymy, by obchody tego historycznego jubileuszu były okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej naszej społeczności.

s. Łucja Turos

p. Jadwiga Tyra

p. Jacek Dubiel

 

  do góry

Dodano: 11 maja 2016 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2016