::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

I KOMUNIA ŚW. W JANOWSKIEJ KOLEGIACIE

 

„Dziś wesoły jest dzień, dziś radości jest czas

Jezus z nami tu jest, Pan jest wśród nas.

Dziękujmy wszyscy Panu na niebie

że zszedł na ziemię i dał nam siebie”.

Miesiąc maj to czas Uroczystości I Komunii Świętej. To bardzo podniosła i niezwykle ważna chwila w życiu każdego dziecka. W naszym sanktuarium, po rocznej przerwie, I Komunia św. odbyła się w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 22 maja podczas Mszy Św. o godz. 10:30. Przystąpiło do niej 49 dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim, 13 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białej i 3 dzieci ze Szkoły w Łążku.

Uroczystość I Komunii św. to dzień bardzo ważny zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców i chrzestnych. Trzeba przypominać, że podczas przyjęcia tego sakramentu chodzi przede wszystkim o duchowe przeżycie, a nie o drogie prezenty i przyjęcie - najważniejszym prezentem jest Pan Jezus, który przychodzi do serca dziecka.

Uroczystość ta jest wydarzeniem wyjątkowym, dlatego dla podniesienia jej znaczenia ma swoją wyjątkową oprawę liturgiczną, mobilizuje długo przedtem dzieci i rodziców do przygotowań.

Jest to też ważne przypomnienie dla dorosłych, bo przy każdej takiej okazji powracamy wspomnieniami do tego, co każdy z nas przeżył często wiele lat temu i zadajemy sobie pytanie, jaki jest z tego pożytek, jak żyje w nas Chrystus, do Którego z takim zaangażowaniem przed laty sami podążaliśmy.

Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku spotykając się z dziećmi pierwszokomunijnymi, ich rodzicami, księżmi i katechetami tak mówił o potrzebie mądrego zagospodarowania otrzymanych przez dzieci darów: „we wspólnocie wiary i miłości jesteśmy równocześnie i katechetami i katechizowanymi. Jednym słowem; wszyscy w Kościele Chrystusowym są wezwani do „autoewangelizacji”, naturalnie w jedności z nauczycielską posługą pasterza. Wiarygodnie i skutecznie ewangelizują świat jedynie ci, którzy najpierw ewangelizują samych siebie przez ciągłe zgłębianie prawd wiary i życie w miłości Boga i bliźniego”.

I Komunia św. i co dalej…

Po Komunii Świętej tradycyjnie dzieci uczestniczyły w Białym Tygodniu, podczas którego modliły się: w poniedziałek za swoich rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków, we wtorek za wychowawców i nauczycieli, w środę – za misjonarzy i dzieci z krajów misyjnych, w czwartek – w Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej oddawały cześć Jezusowi Eucharystycznemu i brały czynny udział w procesji ulicami naszego miasta, w piątek polecały w swoich modlitwach kapłanów, zwłaszcza pracujących w naszej parafii, a w sobotę uczestniczyły w Diecezjalnym Zjeździe Dzieci Pierwszokomunijnych.

Tekst: s. Łucja

Foto: Krzysztof Rząd

 

  do góry

Dodano: 2 czerwca 2015 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2016