::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

7-8 września 2017 r.

Uroczystości odpustowe dla uczczenia Święta Narodzenia NMP rozpoczęły się jak każdego roku 7 września. Do janowskiego Sanktuarium przybyli pielgrzymi w pieszej pielgrzymce z Biłgoraja, Kocudzy, Korytkowa, Frampola, Goraja i Dzwoli i Krzemienia. Uczestniczyli oni wraz z parafianami we Mszy św. o godz. 18:00 sprawowanej pod przewodnictwem ks. Jacka Staszaka, kustosza janowskiego sanktuarium, na której homilię wygłosił ks. Stanisław Szczerek.

O godz. 21:00 był uroczysty Apel Jasnogórski, na którym rozważania apelowe poprowadził ks. Stanisław Szczerek. Po nich odbyła się procesja światła po Placu Maryjnym; wszyscy zgromadzeni modlili się rozważając tajemnice różańcowe. Potem miało miejsce nocne czuwanie, a o północy odprawiona była Msza św. tzw. pasterka Maryjna, po której do godzin porannych wierni trwali w modlitewnym czuwaniu do godz. 6:00.

W dzień odpustu, 8 września, przybywały liczne pielgrzymki piesze z parafii z Modliborzyc, Momot, Wólki, Godziszowa i Andrzejowa, a o godz. 10:30 rozpoczął się dekanalny korowód dożynkowy jako rolnicze dziękczynienie za tegoroczne plony. Gospodarzem dożynek dekanalnych w tym roku była parafia Chrzanów. Poszczególne parafie zaprezentowały krótki program artystyczny i wspaniałe wieńce dożynkowe.

W tegorocznych uroczystościach odpustowych uczestniczył abp Ioan Robu, metropolita Bukaresztu, który przewodniczył Mszy św. z udziałem bp Krzysztofa Nitkiewicza, który wygłosił homilię, oraz wielu kapłanów z terenu diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także księża kanonicy miejscowej Kapituły Janowskiej oraz innych kapituł z terenu diecezji.

Witając gości i pielgrzymów ks. Jacek Staszak, proboszcz parafii podziękował za obecność szczególnego gościa abp J. Robu oraz wielu rolników, którzy przybyli dziękować Bogu za otrzymane plony. Słowa szczególnego powitania wyraziła pani Camelia Tutka, pochodząca z Rumuni mieszkanka pobliskiej Kocudzy, przemawiając do rumuńskiego hierarchy w jego własnym języku. Podczas uroczystości bp K. Nitkiewicz poświęcił dożynkowe wieńce i przyniesione chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.

Na zakończenie Mszy św. abp Ioan Robu przywołując słowa papieża Franciszka z Fatimy powiedział, że Sanktuarium Janowskie jest także przepełnione światłem Maryi, która będąc Matką Chrystusa nieustannie wspiera Jego Kościół.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy odbyła się procesja maryjna po placu różańcowym przy janowskim sanktuarium.

Biskupi poświęcili także odnowione kościelne organy. Uroczystość zakończył obrzęd instalacji nowo mianowanych kanoników Kapituły Kolegiackiej w Janowie Lubelskim.

Foto: mawo

Kliknij w obrazek poniżej - dużo, dużo zdjęć - aż 163!

  do góry

Aktualizacja: 8 września 2017 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2017


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004