::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

RADOSNY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

12 października 2018 roku Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim miało zaszczyt „podwójnie” świętować Dzień Nauczyciela. Pierwsza uroczystość dla nauczycieli i uczniów LO odbyła się o godzinie 9-ej. Obchody rozpoczęły się, jak co roku, uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych, którzy złożyli przysięgę na sztandar szkoły i tym samym zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej.

„Od dzisiaj jesteście częścią społeczności z dużymi tradycjami, ale patrzącej w przyszłość. Będziecie razem z nami tworzyć historię tej szkoły, liczymy na Waszą kreatywność i świeżość, którą z pewnością do niej wniesiecie” – tymi słowami Pani Dyrektor Wiesława Dyjach podsumowała tę część akademii życząc pierwszoklasistom wytrwałości w dążeniu do realizacji wymarzonych celów.

Tego dnia powitano również nowy Samorząd Szkolny – jego przewodniczącą została Łucja Wieleba, która obejmując nową funkcję podziękowała Julii Karwatowskiej - ustępującej poprzedniczce oraz wyraziła nadzieję na twórczą współpracę z przedstawicielami nowego samorządu.

Święto Edukacji to dzień, w którym szczególnie ciepło myślimy o nauczycielach. Trud zawodu oraz poświęcenie wielu pokoleń polskich nauczycieli w budowaniu tożsamości narodu podkreśliła w swoim przemówieniu Pani Dyrektor przypominając jak ważne reformy przyniósł dzień, w którym powołano Komisję Edukacji Narodowej. „Dobrze wykształcona młodzież stanowi o wartości lokalnej społeczności. Jest jej nadzieją na lepsze jutro” – dodała Pani Dyrektor.

Wręczając nagrody wyróżnionym nauczycielom, Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pedagogom oraz pracownikom szkoły: „Drodzy Państwo, życzę Wam, abyście w pamięci wielu pokoleń pozostali jako ci niezapomniani, ukochani, ciepło wspominani po latach. Życzę Wam wiele zdrowia i sił. Realizujcie swoje marzenia i pasje życiowe z pożytkiem dla całego społeczeństwa”.

Wiele ciepłych słów skierował także do nauczycieli Pan Stanisław Mazur – Przewodniczący Rady Rodziców – składając, razem z Panią Lucyną Oleszko na ręce dyrekcji kwiaty.

Momentem pełnym zadumy i refleksji była w tym dniu akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem siostry Maksymilii Grzyśnik oraz Pana Grzegorza Mazura. Montaż ukazywał losy szkoły, która od czasów niewoli stała się „małą ojczyzną” przechowującą to, co dla narodu najważniejsze. Młodzi aktorzy przywołali we wspomnieniach nauczycieli oraz pracowników szkoły, o których pamięć powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie niczym uniwersalna nauka, którą krzewili. Ustawiona na scenie symboliczna ławeczka była świadkiem wielu trudnych chwil w historii ojczyzny i polskiej edukacji. Przetrwała jednak najgorsze czasy, by dziś, wśród jesiennych liści przypominać o ludziach, którym zawdzięcza się to, kim się jest. Takim przesłaniem oraz życzeniami wyśpiewanymi przez młodych wokalistów zakończył się dzień, który był świętem szkoły i edukacji.

Odbiorcami „drugiego” świętowania były władze kościelne, samorządowe z Panem Starostą Grzegorzem Pyrzyną na czele oraz dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Powiat Janowski. Podczas części oficjalnej Pan Starosta skierował słowo do zgromadzonych i wręczył bukiety kwiatów Dyrektorom szkół. Odczytano również list Pana Pasła Jerzego Bieleckiego. Kolejnym punktem programu było uroczyste mianowanie nauczycieli oraz wręczenie nagród Pana Starosty nauczycielom z janowskich szkół. Na zakończenie części oficjalnej młodzi, zdolni uczniowie odebrali z rąk Pana Starosty stypendia naukowe i artystyczne. Następnie Pani Dorota Rachwalska–Kata, prowadząca całą uroczystość zaprosiła zebranych do obejrzenia i wysłuchania części artystycznej, przygotowanej przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.
Dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty składamy z serca płynące życzenia.

Tekst: Dorota Rachwalska–Kata i s. Maksymilia Grzyśnik

Zdjęcia: Katarzyna Albiniak i Hubert Drewniowski

  do góry

Aktualizacja: 22 października 2018 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2018


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004