::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

POLSKO OJCZYZNO MIŁA!

TY WIESZ, ŻE W CHRYSTUSIE TWOJA SIŁA!

W czwartek, 10 stycznia 2019 r. w Janowskim Ośrodku Kultury wystawione zostały Jasełka Patriotyczne, przygotowane przez dzieci klasy III A i III B Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim pod kierunkiem s. Łucji Turos, p. Katarzyny Lachawiec i p. Anny Żytko.

To przedstawienie religijno - patriotyczne miało szczególną wymowę, bowiem wpisało się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obejrzeli je 18 grudnia uczniowie szkoły podstawowej. W Janowskim Ośrodku Kultury jasełka zostały zaprezentowane rodzicom, babciom i dziadkom oraz tym wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do ich obejrzenia ze społeczności lokalnej. Co było w nich takiego szczególnego? Było to tradycyjne przedstawienie tajemnicy Wcielenia, przyjścia Boga na świat z bardzo żywą warstwą patriotyczną.

Już w pierwszej scenie „Polska”, w której rolę wcieliła się Iga Gąbka, prosiła Boga o chrzest. Potem pasterze, którzy przybyli od samiuśkich Tatr, przynieśli „skromne polskie dary, naszych chat i pól ofiary”. Święty Józef (Patryk Pyć) zwrócił się do nich ze słowami: „Czcijcie Pana swego, wasze polskie łany, kochajcie wasz kraj ukochany. W dobrej czy złej doli, Bogu zawsze wierni i dla biednych ludzi bądźcie miłosierni”.

Potem jako trzej królowie złożyli Nowonarodzonemu pokłon: Mieszko, książę Polan, królowa Jadwiga i królewicz Kazimierz (ich role odegrali kolejno: Piotr Źródło, Maja Smalisz i Paweł Bielak). Następnie do stajenki przyszła „Polska”, która oddała Panu Jezusowi swą koronę, polscy żołnierze oraz współcześni Polacy: z Lubelszczyzny, ze Śląska górnicy, marynarze, krakowiacy… Nie zabrakło też naszego św. Rodaka Jana Pawła II w osobie Piotra Wojtana.

Przedstawiane treści niosły przesłanie miłości i pokoju nie tylko na czas świąteczny, ale codzienność wypełnioną postawą w umiłowaniu Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. Maryja, w którą wcieliła się Weronika Moskal, przekazała przesłanie: „Pamiętajcie o jednym, byście silni byli, swoimi czynami Bogu i bliźnim służyli. Każdy niech wypełnia swoje powołanie, by osiągnąć z Bogiem wieczne królowanie”.

Podczas jasełek na scenie można było usłyszeć znane wszystkim kolędy i pastorałki, lecz w nieco innej odsłonie. Motywy patriotyczne zostały wplecione w ich teksty, np. „Przybieżeli do Betlejem żołnierze”. Wykonywał je chórek „Promyki Maryi” wraz z solistkami: Marceliną Kolasa, Karoliną Kaproń, Katarzyną Małek, Oliwią Flis, Pauliną Cisowską, Kirą Kasprzycką i Agnieszką Nosal.

Po przedstawieniu p. Agnieszka Trytek – Dyrektor PSPzOI skierowała do wszystkich zaangażowanych słowa podziękowania i refleksji, a p. dyr. Iwona Walas przekazała dzieciom słodki upominek. Zarówno dla dzieci, jak i oglądających była to kolejna lekcja patriotyzmu i wiary. Niech ten duch trwa w nas na co dzień.

Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom, dziękujemy p. Łukaszowi Drewniakowi - Dyrektorowi Janowskiego Ośrodka Kultury oraz Pracownikom.

21 stycznia Jasełka zostaną ponownie przedstawione podczas choinki Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Wawrzynek” w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim.

Tekst: s. Łucja

Foto: Arch. parafialne

  do góry

Aktualizacja: 14 stycznia 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004