::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Corocznie 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poświęcony jest on upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

„Żołnierze wyklęci” byli członkami ruchu partyzanckiego, który w latach 1944-1953 stawiał opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, walcząc z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im organami w Polsce. W ostatni dzień II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Blisko 77 tysięcy z nich zostało ujawnionych w trakcie amnestii po sfałszowanych wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1947 roku. Po masowych aresztowaniach i ujawnieniach żołnierzy podziemia przez UB, część zatrzymanych została skazana na kary śmierci lub więzienia za prowadzenie działalności antypaństwowej. 20 tysięcy więźniów politycznych poniosło śmierć w zakładach karnych.

Nie byłoby dzisiaj wolnej i niepodległej Polski, gdyby nie bohaterscy Żołnierze Niezłomni.

Pamięć tych bohaterów uroczyście uczcili mieszkańcy Janowa Lubelskiego. Dnia 1 marca 2019 roku o godzinie 18-ej w kolegiacie janowskiej odprawiona została uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. Jacka Beksińskiego - proboszcza parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim. Kazanie natomiast wygłosił ks. Jacek Staszak - kustosz janowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, Grupa Rekonstrukcyjno Historyczna im. płk Tadeusza Zieleniewskiego Majdan Obleszcze oraz mieszkańcy miasta. Po Mszy świętej wszyscy zgromadzeni przeszli na janowski rynek, gdzie przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych I-ego Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej złożono wieńce i zapalono znicze. Wcześniej odczytano apel poległych i oddano salwy honorowe. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!

Tekst: s. Maksymilia Grzyśnik

Zdjęcia: Alicja Boś

  do góry

Aktualizacja: 4 marca 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004