::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

CZŁONKOWIE KT PTTK „ZIEMIA JANOWSKA”

W MUZEUM SANKTUARIUM MARYJNEGO

Grupa aktywnych członków i sympatyków Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska” odwiedziła Muzeum Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim. Muzeum i Sanktuarium usytuowane są w zabytkowym, barokowym kościele Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela.

Grupę oprowadzał osobiście Proboszcz Parafii, Dziekan Dekanatu Janowskiego, Prepozyt (Przewodniczący) Kanoników Kapituły Kolegiackiej, Kustosz Sanktuarium - ks. dr Jacek Staszak, jak się okazało znakomity historyk i przewodnik.

Zwiedzanie rozpoczęto od spotkania w rozświetlonej, przepięknej nawie głównej i w prezbiterium przed ołtarzem głównym z cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej Łaskawej. Tam usłyszano historię objawień, kościoła, zakonu, parafii, dekanatu i kolegiaty.

Przeniesieniem w minione czasy był spacer po części dawnego klasztoru. W mrocznych obchodach zapoznano się z pierwotnym i współczesnym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, w tym wirydarza (wewnętrznego dziedzińca okolonego obchodami), roli umieszczonych tam obrazów przedstawiających historię zakonu ale też artystyczną wizję cudów i alegorie, również teraz stanowiące wskazówki praktyk wiary.

Następnie wąskimi schodami przy Zakrystii udano się do Muzeum, mieszczącego się w największym pomieszczeniu dawnego zakonu. Tam z ciekawością obejrzano zgromadzone sprzęty liturgiczne i pomocnicze, pamiątki oraz galerię fotografii miejscowych proboszczów.

W rozmowie ks. Kustosz wspomniał o dawnej roli Przeora w porównaniu do obecnych zadań Proboszcza i Kustosza, w tym starań o środki finansowe na zachowanie zabytkowych obiektów i utrzymanie blasku świątyni - by wierni, pielgrzymi i turyści mogli podziwiać dzieło naszych przodków. Poinformował też o rozpoczęciu modernizacji jednego z obiektów Parafii z przeznaczeniem na funkcjonalne Muzeum.

Na zakończenie składano podziękowania za umożliwienie poznania tej przepięknej świątyni.

Tekst (autoryzowany): Antoni Sydor – Przewodnik Turystyczny, KT PTTK „Ziemia Janowska”

Foto: Bronisława Orłowska, Zuzanna Skoczyńska

  do góry

Aktualizacja: 14 marca 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004