::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to dzień, w którym Jezus umarł na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi. Jest to czas zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły.
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. Podczas liturgii nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu odmawiana jest modlitwa nad ludem bez błogosławieństwa i rozesłania. W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim.
Modlitwy w Wielki Piątek, 19 kwietnia 2019 roku, w Sanktuarium Matki Bożej Janowskiej rozpoczęły się o godzinie 15-ej Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, którą poprowadził Ks. Jacek Staszak – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Liturgii Wielkopiątkowej przewodniczył Ks. Zygmunt Wnukowski. Natomiast Ewangelię o Męce Pańskiej odśpiewali kapłani: Ks. Paweł Marek i Ks. Paweł Surowiec wraz z Chórem Nauczycielskim pod dyrygenturą Pana Marka Sulowskiego. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do wymownego Grobu Pańskiego przygotowanego pod kierunkiem siostry zakrystianki, gdzie rozpoczęła się adoracja trwająca do godziny 23-ej.

Tekst i zdjęcia: s. Maksymilia Grzyśnik

  do góry

Aktualizacja: 19 kwietnia 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004