::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

DIECEZJALNY DZIEŃ STRAŻAKA

28 kwietnia 2019 roku w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim odbył się Diecezjalny Dzień Strażaka. Na wspólne świętowanie przybyli druhowie jednostek Ochotniczych Staży Pożarnych z pocztami sztandarowymi z diecezji oraz reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej. Spotkanie rozpoczął uroczysty przemarsz pododdziałów strażackich i pocztów sztandarowych przez główną ulicę miasta do maryjnego sanktuarium. Kolumnę poprowadziła orkiestra dęta.

Mszy św. w intencji strażaków na placu maryjnym przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali księża kapelani strażaccy z naszej diecezji oraz ks. Wojciech Ejsmont, kapelan strażaków archidiecezji białostockiej i kapelan straży pożarnej województwa podlaskiego, i ks. Piotr Faliński, kapelan strażaków diecezji gliwickiej. W modlitwie wzięli udział parlamentarzyści, władze powiatu i miasta Janów Lubelski, przedstawiciele lokalnych władz gminnych i samorządowych oraz członkowie Zarządu Powiatowego ZOSP w Janowie Lubelskim. Wielu jednostkom OSP towarzyszyły młodzieżowe drużyny pożarnicze oraz rodziny strażaków.

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o zjawiskach istniejących w świecie i o problemach człowieka, który stanem ducha przypomina apostołów po śmierci Chrystusa na krzyżu. Pan Jezus przygarnia ich do siebie na nowo, dzięki czemu odzyskują radość i pokój. Będą odtąd piewcami i szafarzami Bożego miłosierdzia, którego sami doświadczyli.

- Zupełnie niedawno byliśmy świadkami zamachów dokonanych na Sri Lance przez muzułmańskich bojowników. Obok niewinnych ofiar po stronie chrześcijan, głównie katolików, ogromu cierpienia i strachu, jakie spowodowały te barbarzyńskie akty, sprawcy chcieli im nadać wymiar symboliczny. Terroryści, uderzając w naszych współbraci w wierze, zadali cios każdemu z nas, a także cywilizacji i kulturze chrześcijańskiej, które reprezentujemy. Ona i tak już się chwieje na skutek propagowania antychrześcijańskich ideologii własnej produkcji. W jakiejś mierze wywierają one wpływ na nasze myślenie i sposób życia, także na postawę religijną. Nawet w Kościele nie brakuje tych, którzy dla świętego spokoju lub wręcz chęci przypodobaniu światu mówią tak, jak on tego oczekuje - podkreślał biskup.

- Jak więc stawić czoła tym wszystkim zagrożeniom? Żeby zgasić ogień, który zabija, obraca wszystko w popiół, tak w sensie moralnym, jak i fizycznym, trzeba mieć w sercu jeszcze większy ogień miłości, ogień dobra. Nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać, zgodnie z nauką św. Pawła Apostoła. Nazywać rzeczy po imieniu, tak, jak przekazali nam Bóg Ojciec przez swojego Syna, tradycja i Kościół. Miłość wyraża się między innymi w ten sposób. Pan Jezus tchnął na apostołów Ducha, aby podjęli i wypełniali tę misję. Takiego samego Chrystusowego Ducha otrzymuje każdy ochrzczony, a Eucharystia, w której uczestniczymy i którą spożywamy, umacnia Go w naszym sercu. W przeciwnym razie byłoby wręcz niemożliwe oprzeć się zwątpieniom, iluzjom, lękom. Bez Chrystusowego Ducha, bez Jego natchnień i charyzmatów trudno o właściwe rozeznanie, decyzję oraz wytrwanie na podjętej drodze. Dotyczy to każdego z nas, choć mogłoby się czasami wydawać, że wystarczą profesjonalizm, nowoczesny sprzęt czy sprzyjające okoliczności. Niech Chrystus będzie zawsze naszym fundamentem, tak, jak był fundamentem dla naszych przodków - powiedział biskup.

Ordynariusz sandomierski podziękował jednocześnie strażakom za to, że nie tylko ofiarnie i z narażeniem życia pełnią swoją służbę, ale że są blisko Kościoła i pielęgnują chrześcijańską tradycję. Po Mszy św. strażacy w defiladowym szyku przemaszerowali na rynek miasta. Podczas tej części obchodów udekorowano najbardziej zasłużonych strażaków ochotników złotymi i srebrnymi medalami oraz wyróżnieniami za wzorową i pełną poświęcenia służbę. Odczytano także list, jaki wystosował do strażaków diecezji sandomierskiej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dziękował druhom za ofiarną służbę w zakresie pożarnictwa i gotowość do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych. Strażacy wyrazili swoją wdzięczność za duchowe wsparcie, modlitwę i opiekę bp. Nitkiewiczowi, wręczając mu statuetkę przedstawiającą św. Floriana, patrona strażaków.

Tekst i zdjęcia: Ks. Tomasz Lis

 

  do góry

Aktualizacja: 8 maja 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004