::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

MAJOWE ŚPIEWY DLA MATKI BOŻEJ

Maj w Kościele katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Wierni intensywniej modlą się w tych dniach za wstawiennictwem Maryi śpiewając Litanię Loretańską. Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie.

Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne. Na Litanię Loretańską składają się wezwania skierowane do Boga w Trójcy Jedynego, następnie 54 wezwania do Matki Bożej przyzywające Jej różne tytuły, wreszcie trzy wezwania skierowane do Jezusa Odkupiciela.

Wezwania do Matki Bożej stanowią zasadniczy trzon Litanii Loretańskiej i dzielą się na trzy grupy: dogmatyczne, podkreślające miejsce Maryi w dziele zbawienia, historiozbawcze, uwypuklające Jej rolę w całej historii zbawienia oraz eschatologiczne, wskazujące na Jej stan błogosławiony w niebie, stając się tym samym gwarancją zbawienia oraz potężną Orędowniczką przed Bogiem.

Maryja w sercach mieszkańców Janowa Lubelskiego i okolic zajmuje szczególne miejsce. To dla Niej każdego dnia w miesiącu maju, wczesnym rankiem, już od wielu lat, z balkonu janowskiego sanktuarium rozbrzmiewają wygrywane przez „Olek Orkiestrę” pieśni maryjne. Niektórzy wierni gromadzą się przed kościołem, by codziennie słuchać tego przepięknego koncertu.

19 maja 2019 roku o godzinie 17-tej wierni parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim zgromadzili się na wirydarzu kolegiaty, by wysłuchać pieśni maryjnych oraz wziąć udział w nabożeństwie majowym. Koncert dla Matki Bożej przygotował chór parafialny pod kierunkiem dyrygenta Pana Marka Sulowskiego. Na zakończenie Ks. Proboszcz Jacek Staszak podziękował chórowi i wszystkim zebranym za udział w pięknie wyśpiewanej modlitwie.

Tekst i zdjęcia: s. Maksymilia Grzyśnik

  do góry

Aktualizacja: 22 maja 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004