::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

DZIĘKCZYNIENIE ZA DAR EUCHARYSTII

Stało się już tradycją naszej parafii, że dzieci po przyjęciu I Komunii św. pielgrzymują do wybranego sanktuarium. 13 czerwca br. miała miejsce pielgrzymka do Wąwolnicy i Nałęczowa. W tym roku dołączyły do nas dzieci z par. św. Jadwigi i dzieci z parafii w Wólce Ratajskiej. Był z nami ks. Proboszcz Jacek Staszak, ks. Proboszcz Waldemar Olech, s. Łucja i p. Anna Żytko, wychowawczyni kl. III B.

Tradycja kultu Matki Bożej w Kęble i Wąwolnicy sięga okresu najazdów tatarskich na Rzeczpospolitą pod koniec XIII w. W 1278 r. miała miejsce cudowna interwencja Maryi w Kęble koło Wąwolnicy, gdzie znajdowała się statua Matki Bożej. Przy drodze koło wielkiego kamienia Tatarzy rozbili obóz, tu gromadzili łupy i przetrzymywali jeńców. Na ogromnym głazie ustawili statuę Matki Bożej, a ponieważ wiedzieli, jaką czcią otaczali Ją Polacy, urządzali sobie z niej kpiny na oczach zniewolonych. Wtedy nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, przerażeni Tatarzy uciekli, łupy i jeńców zostawili. Po ich ucieczce statua Matki Bożej z powrotem stanęła na kamieniu.

Wkrótce figurka zasłynęła wielkimi łaskami. W dniu 8 września 1700 roku, za zgodą papieża Innocentego XII odbyło się przeniesienie w uroczystej procesji figurki Matki Bożej z Kębła do kościoła parafialnego w Wąwolnicy. Figurka Matki Bożej umieszczona została na ołtarzu głównym i w tym samym miejscu pozostaje do dzisiaj, a ponieważ sprowadzono ją z Kębła, dlatego nazywana jest Kębelską.

Zachowana do naszych czasów figurka kębelska pochodzi z ok. 1440 r. Została wykonana z pnia lipowego. Najistotniejszym motywem w figurce jest prezentacja światu Dzieciątka Jezus przez Matkę. Kult Matki Bożej bardzo się ożywił od chwili uroczystej koronacji figury Matki Bożej w 1978 roku. Każdego dnia przybywają tutaj pielgrzymi - świeccy i duchowni, młodzi i starsi, chorzy i uzdrowieni. Przychodzą, aby modlić się w przeróżnych intencjach dziękczynnych i błagalnych. Wierzą, że ich modlitwy są wysłuchane, a jako wyraz tej wiary zostawiają w kaplicy liczne wota.

W naszej pielgrzymce najpierw udaliśmy się do Kębła, tam odmówiliśmy modlitwę za przyczyną Maryi i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Potem pojechaliśmy do Wąwolnicy, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, dzieci w strojach komunijnych. Ks. Infułat Jan Pęzioł wygłosił piękne kazanie i zachęcił nas do dobrego życia i oddawania czci Matce Bożej.

Następnie trasa naszej wędrówki zaprowadziła nas do Parku w Nałęczowie, gdzie odbyliśmy spacer i do Palmiarni, byśmy w cieniu pięknych palm mogli skosztować wody w Pijalni Wód. Doszliśmy też do ławeczki Bolesława Prusa. Po tym zwiedzaniu wszyscy pokrzepili się smacznym obiadem w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Lubelskiej i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Janowa Lubelskiego.

Niech ten czas spędzony na modlitwie i odpoczynku będzie na chwałę Boga i Maryi.

Tekst i foto: s. Łucja

  do góry

Aktualizacja: 15 czerwca 2019 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2019


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004