"RÓŻA W RODZINIE" NR 4/2015 (142) GRUDZIEŃ

Powrót do okładki RwR

 

W numerze 4/2015 między innymi:

Niezwykłe Roraty - S. Łucja

Mistrzostwa lektorów - ks. Sylwester Utnik

Krąg Biblijny - Katarzyna Misiura

„Eutrapelia” – inauguracja - s. Maksymilia

Działo się w 1900 roku – Józef Łukasiewicz

Korowód Świętych w Janowskim Sanktuarium - s. Maksymilia

Jubileusz Chrztu Polski - s. Łucja

Koła Różańcowe Dzieci - s. Łucja

Śpiewać na chwałę Boga i Maryi -

Przyjęli foski - Kinga Nowak

Sprawozdanie z parafii św. Jana Chrzciciela za rok 2015 - ks. Jacek Staszak

20 lat Legionu Maryi w Diecezji Sandomierskiej – nn


MISTRZOSTWA LEKTORÓW

Diecezjalne zmagania lektorów w piłce nożnej miały miejsce 28 listopada 2015 r. XIII Turniej Halowej Piłki Nożnej Lektorów Młodszych o Puchar Biskupa Sandomierskiego odbył się w hali sportowej w Radomyślu nad Sanem i przystąpiło do niego 21 drużyn lektorskich z naszej diecezji.

Nad przebiegiem turnieju i rozstrzyganiem meczy czuwali sędziowie ze Stalowej Woli: Robert Sienkiewicz oraz Marcin Kwiatkowski. Z fazy grupowej awansowały 4 najlepsze drużyny: z Jastkowic, z Bodzechowa, z Janowa Lubelskiego (par. p.w. św. Jana Chrzciciela) i z Radomyśla nad Sanem. Najwięcej emocji budziły mecze fazy finałowej. W pierwszym meczu Jastkowice pokonały Bodzechów 4:1. Bodzechów zagrał więc o trzecie miejsce z drużyną z Radomyśla, którą pokonał Janów Lubelski 2:0. O zwycięstwo i Puchar Biskupa Sandomierskiego oraz tytuł najlepszej drużyny i możliwość awansu do rozgrywek ogólnopolskich powalczyli lektorzy z Jastkowic i Janowa Lubelskiego. I miejsce uzyskali lektorzy z par. p.w. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach, II miejsce – lektorzy z par. p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, III miejsce lektorzy z par. p.w. św. Jana Chrzciciela w Radomyślu nad Sanem.

Diecezjalni duszpasterze LSO dziękują dyrektorowi Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem panu Markowi Pater za możliwość i pomoc w zorganizowaniu turnieju. Dziękują również sędziom, uczestnikom oraz opiekunom drużyn lektorskich.

ks. Sylwester Utnik

do góry


EUTRAPELIA” - INAUGURACJA

16 listopada 2015 roku w Sandomierzu odbyło się spotkanie inauguracyjne Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Hasło przewodnie tegorocznej, XIX już edycji festiwalu, brzmi: „Trwajmy mocni w wierze”.

Spotkanie rozpoczęło się w Bazylice Katedralnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp Krzysztofa Nitkiewicza. Na inaugurację Festiwalu przybyli przedstawiciele 46 szkół z trzech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, należących do Diecezji Sandomierskiej.

Wśród nich znaleźli się także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza z Janowa Lubelskiego wraz z opiekunką s. Maksymilią Grzyśnik.

Po Mszy Świętej młodzież wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście udali się do Katolickiego Domu Kultury Świętego Józefa, aby przeżyć wspólnie refleksyjny program, w którym zaprezentowano hasło tej edycji w formie multimedialnej. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu „Testimonium”, który w rockowej aranżacji wyśpiewał piosenki z przesłaniem chrześcijańskim.

Na zakończenie wszyscy zebrani zostali poczęstowani pysznymi pączkami.

s. Maksymilia

do góry


20 LAT LEGIONU MARYI W DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ

9 grudnia br. w Janowie Lubelskim legioniści należący do kurii w Janowie mieli swój coroczny zlot generalny. Obchodzono jednocześnie jubileusze: 20-lecia powstania pierwszej grupy Legionu Maryi, która istnieje przy Sanktuarium Matki Bożej od 1995 roku i 15-lecia powołania kurii w Janowie.

Uroczystości zlotów LM odbywają się w okresie od 8 09 (Narodzenie NMP) do 8 12 (Niepokalane Poczęcie NMP). W tym roku, jako ostatni 10 zlot w diecezji, zorganizowano taką uroczystość w kurii w Janowie. Po modlitwach przed Mszą św. przy ołtarzu podczas Eucharystii posługiwali ks. Rafał Cudziło, diecezjalny opiekun LM, ks. Tadeusz Ocimek i ks. Grzegorz Polak, opiekunowie grup janowskich oraz ks. Waldemar Olech. Wśród wiernych modlili się legioniści z dwóch grup janowskich – par. św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi Królowej oraz z Wólki Ratajskiej, Wojciechowa, Krzemienia, Dzwoli i Kocudzy. Ks. Cudziło mówił w homilii o powołaniu legionowym, jako służbie wykonywanej z miłością w codziennej prozie życia. Kapłan przypomniał, że to z Ziemi Janowskiej Legion Maryi rozprzestrzenił się po Ziemi Sandomierskiej. Tradycyjnie po modlitwach w kościele spotkanie przeniosło się do domu parafialnego, gdzie miała miejsce wspólna agapa z pieśniami adwentowymi i dzieleniem się pokrzepiającymi świadectwami księży i legionistów. Pierwsza grupa Legionu, która powstała właśnie przy Sanktuarium Matki Bożej Janowskiej, przez swoją działalność rozprzestrzeniła idee stowarzyszenia do innych parafii w sąsiednich i dalszych dekanatach. Z Janowa wyjeżdżali bracia i siostry m.in. do Tarnobrzega, Ostrowca Świętokrzyskiego, Koprzywnicy i Niska, aby zakładać kolejne prezydia.

W ciągu 20 lat obecności w diecezji sandomierskiej organizacja powiększyła szeregi do ponad 1500 członków czynnych i wspierających. To z kurii janowskiej wyodrębniły się kuria LM w Tarnobrzegu, która obchodziła w tym roku swoje 10. lecie i przekształcona została w komicjum, kierujące wszystkimi 10. kuriami istniejącymi w naszej diecezji. W ostatnim roku także z kurii janowskiej oddzieliła się kuria w Nisku. Z okazji pięknych jubileuszy i wspaniałych owoców działalności życzymy legionistom dalszej Bożej pomocy i wstawiennictwa Matki Najświętszej.

do góry


SPRAWOZDANIE Z PARAFII ŚW. JANA CHRZCICIELA ZA ROK 2015

Kończy się rok 2015. Pragnę przypomnieć parafianom, że w tym roku przeżywaliśmy wielkie uroczystości. W związku z XXX rocznicą koronacji (8.09.1985 - 8.09.2015 r.) wizerunku Matki Bożej, parafia nasza podjęła kilka zobowiązań, które teraz pragnę przedstawić.

W minionym roku odbyły się rekolekcje wielkopostne i adwentowe, które tematyczne wprowadzały nas w jubileusz oraz przygotowały nas do 1050 rocznicy chrztu Polski. Bardzo dobrze wypadła parafia podczas wizytacji kanonicznej dokonanej przez JE ks. bp. Edwarda Frankowskiego.

Ruch pielgrzymkowy bardzo rozwija się w naszym sanktuarium. Pielgrzymek zorganizowanych było 47 (pielgrzymów 2113) oraz wiele osób indywidualnie nawiedzało Matkę Bożą. Wieczerniki Maryjne były prowadzone przez kapłanów i wiernych z parafii naszego dekanatu. W pielgrzymce do Naszej Madonny przybyły siostry ze zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, które posługują u nas 60 lat (1955-2015). Byli klerycy i wychowawcy z WSD z Sandomierza z Księdzem Biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem.

Ks. Biskup ordynariusz nadał naszej świątyni tytuł kolegiaty, ustanawiając jednocześnie kapitułę janowską.

W ostatni poniedziałek sierpnia zgromadziła się Rodzina Radia Maryja i telewizji Trwam. Piękne kazanie o miłości i patriotyzmie wygłosił J.E ks. arcybiskup Stanisław Wielgus.

Punktem kulminacyjnym jubileuszu koronacji była uroczysta Msza św. w dniu Narodzenia NMP (8.09) pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza - naszego pasterza.

Przez czas jubileuszu czynna była wystawa o pracy sióstr Opatrzności Bożej w naszej parafii oraz wystawa zdjęć z dnia koronacji.

Miniony okres to również prace administracyjne i gospodarcze na terenie naszego Sanktuarium. Dokończono złocenia dwóch bocznych ołtarzy pod chórem. Wykonano chodnik przy ołtarzu polowym i nowe podium do celebracji Mszy św. polowej. Położono asfalt na parkingu kościelnym. Wykonano nowe nagłośnienie świątyni. Po uroczystościach jubileuszowych przystąpiono do remontu i konserwacji szafy organowej oraz montowania nowych organów zakupionych w Niemczech.

Wymienione tu prace to tylko te ważniejsze. Wiele kosztów zajmują bieżące naprawy i remonty. Wierni dbają o czystość na cmentarzu grzebalnym. Zastosowali się do segregacji odpadów oraz zabierania ich do swych domów.

Wszystko, co dzieje się w kolegiacie, wykonywane jest z dobrowolnych ofiar wiernych. Za ofiary te indywidualne, od Kół Żywego Różańca oraz przesyłane na konto parafii składam serdeczne Bóg zapłać.

Konto parafii: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004

Bank PEKAO SA I O. w Janowie Lubelskim

W naszej parafii w roku 2015 do wspólnoty Kościoła przez sakrament chrztu zostało włączonych 77 dzieci. Przy ołtarzu sakrament małżeństwa zawarło 61 par. Do wieczności odeszły 83 osoby. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Rok Miłosierdzia - to w dalszym ciągu praca duszpasterska dla dobra wiernych, administracja parafią i prace nad uruchomieniem organów.

Wasz proboszcz

Ks. Jacek Staszak - kanonik prepozyt.

do góry

 


Wydawca:

Parafia św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

Redaguje zespół:

Dyrektorzy Redakcji: ks. dr Jacek Staszak i ks. dr Jacek Beksiński

Redaktor techniczny: mgr inż. Michał Łukasz

Adres redakcji:

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

(C) 2001-2015