"RÓŻA W RODZINIE" NR 3 (145) 2016  PAŹDZIERNIK

Powrót do okładki RwR

 

W numerze 3 (145) 2016 między innymi:

Zakopane z buta - s. Maksymilia Grzyśnik

„Błogosławieni miłosierni…” - GJ

Pielgrzymi na Jasną Górę znów na szlaku… - GJ

III Rodzinny Piknik „Mama, Tata i Ja” – Anna Mazur

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - s. Łucja Turos

Stalle w Kolegiacie janowskiej - redakcja

Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony...- Teresa Duda

Rekolekcje Kręgu Biblijnego w Olchowej - Katarzyna Misiura

Rodzinny Rajd Rodzin - redakcja

Jeszcze raz o miłości... - s. Maksymilia Grzyśnik

Pielgrzymka maturzystów na Święty Krzyż - s. Maksymilia Grzyśnik

Na plebanii w Janowie – Józef Łukasiewicz

Pielgrzymka niesłyszących do Lichenia - Katarzyna Misiura

 


STALLE W KOLEGIACIE JANOWSKIEJ

Stalle są to drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium. Często bardzo bogato zdobione (rzeźbiarsko lub malarsko) w formy architektoniczno-plastyczne, poprzedzielane na pojedyncze siedziska.

Miały zazwyczaj wysokie oparcia (zaplecki), często z baldachimem, klęczniki obudowane z przodu. Rozpowszechniły się w budownictwie sakralnym od początków średniowiecza do baroku. Przeznaczone były przede wszystkim dla duchownych - kanoników lub zakonników. Stalle występowały najczęściej w kościołach katedralnych, klasztornych i kolegiatach.

W kolegiacie janowskiej w ostatnim czasie wykonano stalle drewniane, bogato rzeźbione, które poświęcił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz w dniu odpustu. Poprzednie stalle z kościoła zakonnego znajdują się w Dzwoli.

do góry


REKOLEKCJE KRĘGU BIBLIJNEGO W OLCHOWEJ

Przyroda jest niezwykłą przestrzenią, w której serce człowieka może poczuć Bożą obecność. Dlatego Wspólnota Kręgu Biblijnego z par. Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim na miejsce swoich letnich rekolekcji wybrała Olchową. Ośrodek „Brama Bieszczad” był do tego idealny! Rekolekcje odbyły się w dniach 26-28 sierpnia 2016 r.

Członkowie Wspólnoty po raz kolejny doświadczyli spotkania z Bogiem, przede wszystkim poprzez udział w Eucharystii sprawowanej każdego dnia. Niecodziennym wydarzeniem stała się Droga Krzyżowa odprawiona na „Górze Miłosierdzia” w okolicach Olchowej. Oprócz bieszczadzkiej scenerii niezwykle poruszające było to, iż rozważania Drogi Krzyżowej prowadzili członkowie Kręgu Biblijnego nie korzystając z pomocy, ale zaglądając w głąb swego serca, gdzie Umęczony Zbawiciel do nich przemawia. To sprawiło, że nabożeństwo było oryginalne i niestandardowe, ponieważ rozważanie każdej stacji miało innego autora. Piękna pogoda i otaczająca zieleń sprzyjały otwieraniu się na Boga.

Innym, ale również niezwykle ważnym wymiarem rekolekcji było doświadczenie wspólnoty. Chyba każdy z uczestników mógłby podpisać się pod stwierdzeniem, że wspólnota braci i sióstr w Chrystusie jest z niczym nieporównywalna. Chociaż członkowie Kręgu Biblijnego spotykają się ze sobą dość często: na spotkaniach środowych, na spotkaniach diakonii czy też w codzienności, np. w mieście, zawsze odczuwają potrzebę bycia ze sobą w warunkach bardziej „rekreacyjnych”, gdy nie ogranicza czas i nie trzeba zaraz wracać do obowiązków. Olchowskie rekolekcje dały właśnie taką możliwość. Wspólnota miała wiele czasu, aby ze sobą być, rozmawiać, pożartować czy po prostu wypić razem kawę.

Niezwykle ubogacająca dla wszystkich jest obecność dzieci oraz osób niepełnosprawnych, które także znajdują się we wspólnocie. Również w Olchowej byli z nami ci, których Pan Jezus traktuje w sposób wyjątkowy i z wielką miłością. Dzieci i chorzy są dla wspólnoty niezwykłym znakiem spotkania Boga, a także uczenia się miłości.

Wspólnota, umocniona czasem rekolekcji, od września wraca do swojej pracy przy parafii: do spotkań w każdą środę, a także do wieczornych czuwań w każdą drugą sobotę miesiąca.

Katarzyna Misiura

do góry


RODZINNY RAJD RODZIN

10 i 11 września br. odbyła się III edycja Rodzinnego Rajdu Rodzin – Droga Krzyżowa Janów Lubelski 2016.

Rajd zorganizowany przez Koło Rowerowe OMEGA w Janowie Lubelskim działającym przy Janowskim Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy „HUMANUS” oraz Stowarzyszenie Sportowo Obronne „DRUH” im. Rotmistrza Witolda Pileckiego na sobotnim 50 km etapie zgromadził ponad 50 rowerzystów w wieku od 3 do 76 lat. Uczestnicy rajdu wyjechali z Janowa Lubelskiego, a po dotarciu do Kościoła stacyjnego pw. Miłosierdzia Bożego w Brzezinach wzięli udział w sprawowanej Mszy Świętej. Później uczestniczyli w pikniku rodzinnym z kiełbaskami z grilla, owocami, ciastkami i napojami zapewnionymi przez organizatorów i sponsorów.

Dalsza droga Rodzinnego Rajdu Rodzin prowadziła przez urokliwe okolice, wśród stawów Malińca, lasów Osówka, Gwizdowa, Kalennego, a następnie Pikul, Kruczka aż do Janowa Lubelskiego.

W Osówku, Kalennym i Pikulach rowerzyści modlili się pod przewodnictwem ks. dziekana Jacka Staszaka przed pomnikami poświęconymi pamięci ofiar pacyfikacji z 1942 roku.

Dzień drugi Rodzinnego Rajdu Rodzin to Rowerowa Droga Krzyżowa.

22 km trasę, przy słonecznej pogodzie w niedzielne popołudnie, przejechało ponad 160 rowerzystów zatrzymując się na modlitwę przy 14 stacjach Drogi Krzyżowej, zbudowanych na obrzeżach Janowa Lubelskiego.

Organizatorzy III Rodzinnego Rajdu Rodzin na ręce ks. kanonika Jacka Beksińskiego - proboszcza Parafii p.w. Św. Jadwigi Królowej oraz ks. kanonika Jacka Staszaka proboszcza Parafii p.w. Jana Chrzciciela składają podziękowania za pomoc, wsparcie i posługę duchową przy organizacji rajdu.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom za pomoc w organizacji Rodzinnego Rajdu Rodzin.

Do zobaczenia na ścieżkach rowerowych.

do góry


PIELGRZYMKA NIESŁYSZĄCYCH DO LICHENIA

Duszpasterstwo Osób Niesłyszących z Janowa Lubelskiego, jak co roku, zorganizowało wyjazd, który stanowi swoiste podsumowanie duszpasterskiego roku pracy. Tym razem osoby niesłyszące odwiedziły Licheń.

Pielgrzymka odbyła się 11 czerwca 2016 r. Grupa wraz z opiekunem – ks. Sylwestrem Utnikiem, korzystała z gościnności Domu Pielgrzyma „Arka”, znajdującego się na terenie licheńskiego sanktuarium.

Najważniejszym punktem była Msza święta, którą sprawowano w dolnej części bazyliki, w kaplicy p.w. św. Stanisława Papczyńskiego – nowego polskiego świętego. Msza święta z udziałem osób niesłyszących jest zawsze niezwykła dla uczestniczących w niej osób słyszących, ponieważ wszystkie jej części, łącznie z czytaniami mszalnymi oraz homilią, są tłumaczone na język migowy.

Dla samych zaś niesłyszących jest to zupełnie naturalne, gdyż językiem tym posługują się na co dzień. Po Mszy świętej grupa nawiedziła główną część bazyliki, a po modlitwie nastąpiło zwiedzanie całego kompleksu sanktuarium.

W programie pielgrzymki nie mogło zabraknąć odwiedzenia Lasu Grąblińskiego – pierwszego historycznie miejsca związanego z objawieniami Matki Bożej i pierwszym miejscem Jej kultu. Każdy wyjazd i każda pielgrzymka jest dla niesłyszących ważnym wydarzeniem, na które czekają i do którego się przygotowują. Jest to także szczególna „przestrzeń” integracji ze słyszącymi. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wracali do domów.

W najbliższej przyszłości Duszpasterstwo Niesłyszących ma w planie kolejną wycieczkę, tym razem do Zakopanego. Stolica Polskich Tatr zapewne przypadnie niesłyszącym do gustu.

Katarzyna Misiura!

do góry

 


Wydawca:

Parafia św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

Redaguje zespół:

Dyrektorzy Redakcji: ks. dr Jacek Staszak i ks. dr Jacek Beksiński

Redaktor techniczny: mgr inż. Michał Łukasz

Adres redakcji:

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

(C) 2001-2016