"RÓŻA W RODZINIE" NR 1 (147) 2017 - KWIECIEŃ

Powrót do okładki RwR

 

W numerze 1 (147) 2017 między innymi:

Intronizacja NSPJ w Wierzchowiskach i Modliborzycach – Teresa Duda

Przybyli Trzej Królowie... – s. Maksymilia

Mędrcy świata, monarchowie… - mawo

Kolędnicy misyjni - s. Maksymilia

Spotkanie opłatkowe Rycerstwa Niepokalanej i chórku „Promyki Maryi” – s. Łucja

Kolędujmy Jezusowi... - s. Maksymilia

Koncert Świąteczny Macieja Miecznikowskiego - s. Maksymilia

„Król, który przynosi miłość” - s. Łucja

Olimpiada teologii katolickiej - s. Maksymilia

Ferie się udały - s. Maksymilia

Idziemy z Jezusem Drogą Krzyżową... - s. Maksymilia

Pani z Fatimy - s. Łucja

Akcja Katolicka – Kulig – Grzegorz Flis

Ks. Józef Bazylak - katecheta w Janowie Lubelskim - Ks. Edward Walewander

Szli, szli, szli… no i doszli kaj tam szli - Paulina

 


PRZYBYLI TRZEJ KRÓLOWIE...

W 6 stycznia 2017 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego w Janowie Lubelskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na janowski rynek do stajenki betlejemskiej przybyli trzej królowie ze swoimi orszakami z parafii św. Jana Chrzciciela i z parafii św. Jadwigi. W pochodzie Trzech Króli, oprócz parafian z kapłanami na czele, znaleźli się także kolędnicy misyjni. W okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem kolędowali oni po domach i zbierali ofiary na misje. Grupa kolędników przygotowana przez s. Łucję Turos zaprezentowała część artystyczną, a następnie wszyscy zakolędowali Małemu Jezuskowi.

s. Maksymilia Grzyśnik

do góry


OPŁATEK RYCERSTWA NIEPOKALANEJ I CHÓRKU „PROMYKI MARYI”

Tradycyjnie już w okresie Świąt Bożego Narodzenia mają miejsce spotkania opłatkowe. 8 stycznia 2017 r. – w niedzielę Chrztu Pańskiego - po Mszy św. o godz. 10:30 w salce spotkań domu parafialnego odbyło się spotkanie opłatkowe Rycerstwa Niepokalanej i chórku „Promyki Maryi”.

Na początek animatorka Justyna Momot odczytała fragment Ewangelii św. Łukasza mówiący o narodzeniu Pana Jezusa, potem ks. Grzegorz Polak skierował do zebranych słowa życzeń. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Wśród nocnej ciszy” i dzieliliśmy się opłatkiem.

W radosnej atmosferze śpiewaliśmy różne kolędy i pastorałki. Dzieci cieszyły się, bo na stole było dużo słodkości podarowanych przez rodziców – dziękujemy! Dziękujemy też animatorkom Rycerstwa Niepokalanej za przygotowanie i pomoc podczas spotkania!

s. Łucja

do góry


PANI Z FATIMY

"Pani z Fatimy" czyli historia Łucji, Franciszka i Hiacynty" to spektakl, którego premiera odbyła się 14 marca 2017 r. w Janowskim Ośrodku Kultury (JOK). Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim przygotowali przedstawienie ukazujące trudną, a zarazem piękną historię Łucji, Franciszka i Hiacynty, którzy jako małe dzieci musieli zmagać się z niedowierzaniem dorosłych. Wspaniale ukazana historia związana z objawieniami Matki Bożej w Cova da Iria w Fatimie wywarła na małych widzach wielkie wrażenie.

Aby umożliwić wszystkim małym i większym widzom możliwość obejrzenia tak ważnego przedstawienia, w janowskim JOK-u spektakl wystawiony został aż czterokrotnie w dniach 14 i 15 marca. Gra świateł, śpiew chórku, muzyka odgrywana na żywo przez utalentowanych uczniów oraz pieczołowicie przygotowane rekwizyty i stroje zapewniły przedstawieniu realizm i pozwoliły przenieść wyobraźnię widzów sto lat wstecz, do małej portugalskiej wioski, w której żyło troje pastuszków.

Łucja, Franciszek i Hiacynta - bohaterowie sztuki, są dla nas wierzących posłańcami od "Pięknej Pani z Nieba" jak oni sami określali ukazującą się im Maryję. Sztuka wpisuje się w światowe obchody 100-lecia Objawień Fatimskich.

Przedstawienie prezentowane przez dwa dni w Janowskim Ośrodku Kultury obejrzało łącznie ponad 1000 osób. Za przygotowanie dzieci, scenariusz i wykonanie odpowiadały s. Łucja Turos CSDP oraz p. Anna Kwiecień i p. Bernarda Hyła.

s. Łucja

do góry


AKCJA KATOLICKA – KULIG

Tegoroczna zima przyniosła nam mroźną i śnieżną aurę, która utrzymuje się od kilku tygodni.

Szansę na zorganizowanie kuligu wykorzystali prof. Mirosław Piotrowski poseł do Parlamentu Europejskiego, Stowarzyszenie Porozumienie Inicjatyw Samorządowych oraz Akcja Katolicka działająca przy parafii Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

I tak 25-go stycznia br. zimowa atrakcja przyciągnęła około 150 osób z Janowa i okolic, a plac przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i Przyborowie nie pustoszał do godzin popołudniowych. Przybyłych uczestników powitał Prezes Stowarzyszenia i zarazem Akcji Katolickiej p. Grzegorz Flis, a wspólną modlitwę o bezpieczny przebieg spotkania poprowadził ks. Maciej z parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.

Konie zaprzęgnięte do trzech par drewnianych sani woziły uczestników po Lasach Janowskich w kilku turach. Leśne polany okryte śnieżnym puchem, oblodzone sosnowe gałęzie uginały się pod zalegającym śniegiem, tworząc cudowną scenerię. Wśród drzew rozchodziły się okrzyki radości, śmiechu uczestników i parskanie koni. Dla niektórych była to pierwsza okazja do obcowania z tymi zwierzętami w tak bliskiej odległości.

Dzięki środkom finansowym stowarzyszenia wszyscy zgromadzeni mieli możliwość ogrzania się przy ognisku, wspólnego pieczenia kiełbasek i wypicia gorącej herbaty.
Wspólnie spędzony czas okazał się być dla dorosłych miłą odskocznią od codziennych obowiązków, a dla zgromadzonych dzieci wspaniałą atrakcją w ciągu trwających jeszcze zimowych ferii.

Nad bezpieczeństwem spotkania czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Janowa Lubelskiego. Wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie tego przedsięwzięcia składamy serdeczne podziękowania.

Grzegorz Flis

do góry


Wydawca:

Parafia św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

Redaguje zespół:

Dyrektorzy Redakcji: ks. dr Jacek Staszak i ks. dr Jacek Beksiński

Redaktor techniczny: mgr inż. Michał Łukasz

Adres redakcji:

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

(C) 2001-2017