"RÓŻA W RODZINIE" NR 1 (150) 2018 - MARZEC

Powrót do okładki RwR

 

W numerze 1 (150) 2018 między innymi:

Janowski Orszak Trzech Króli – s. Łucja

Tradycja a rzeczywistość – s. Łucja

Pielęgnujemy tradycje Bożego Narodzenia - s. Łucja

Hej kolęda, kolęda... – Teresa Duda

Jubileusz misji Diecezji Sandomierskiej - s. Łucja

Niezapomniany czas ferii... - s. Maksymilia Grzyśnik

Dekanalny Dzień Małżeństw - Anna Mazur

Sukces naszych uczennic na Olimpiadzie – Elżbieta Tylus

Janowiacy mają wielkie serca... - s. Maksymilia Grzyśnik

U Matki Bożej w Fatimie - Teresa Duda

Rekolekcje wielkopostne - s. Maksymilia Grzyśnik

Drodzy Przyjaciele Kościoła na Kresach! – ks. Władysław

Tegoroczni maturzyści u Matki Bożej... - s. Maksymilia Grzyśnik

 


JANOWSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

Orszak Trzech Króli stał się w Janowie Lubelskim tradycyjnym elementem obchodów Święta Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. Tegorocznym hasłem Orszaków Trzech Króli, które w tym roku odbywają się w 644 polskich miastach oraz 16 za granicą, są słowa: „Bóg jest dla wszystkich”. Są one przypomnieniem dla uczestników, i nie tylko, że Bóg przyszedł, aby zbawić każdego człowieka i czeka na wszystkich.

W naszym mieście Orszak przeszedł z sanktuarium Matki Bożej na Rynek Miasta, gdzie umieszczono w szopce postacie trzech króli oraz wielbłąda, następnie kolędnicy misyjni zaprezentowali scenkę, którą przedstawiali w odwiedzanych domach na terenie parafii. Po niej wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

W tym dniu prowadzona była zbiórka darów dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie oraz na misje.

s. Łucja

do góry


HEJ KOLĘDA, KOLĘDA...

21 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie opłatkowo- noworoczne Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów w parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lub. Spotkanie uświetnił swoją obecnością Ks. Proboszcz Jacek Staszak - opiekun Wspólnoty. Spotkanie w Domu Pielgrzyma o godz. 15-tej rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia, a kolęda „Wśród nocnej ciszy..” i fragment Ewangelii wg św. Łukasza odczytany przez Ks. Proboszcza, wprowadziły uczestników w radosny, bożonarodzeniowy nastrój. W złożonych życzeniach Ksiądz podkreślił wartość cotygodniowej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, zaangażowanie w budowanie nowych Wspólnot w parafiach oraz życzył, aby parafialna Wspólnota powiększała się i dalej wzrastała w miłości do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Animatorka Teresa powitała Księdza Proboszcza i wszystkich obecnych na spotkaniu, wyrażając wdzięczność członkom Wspólnoty, a szczególnie Czesławie Łukasz, za wielkie zaangażowanie w dzieło Intronizacji. Podziękowała także, aktorom: Józefie Wojtan, Bożenie Puk i Waldemarowi Drzazga za kolejny udział w wystawieniu sztuki ”Idę śladami Króla królów i Pana panów” oraz prosiła o dalszą aktywność.

Kolejnym etapem spotkania było przełamanie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Spotkanie zakończone zostało wspólnym zdjęciem, modlitwą dziękczynną i kapłańskim błogosławieństwem na dalszy wzrost w wierze, miłości i zaangażowaniu w dzieło Intronizacji.

Teresa Duda

do góry


SUKCES NASZYCH UCZENNIC

Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim bierze udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej od jej pierwszej edycji, odnosząc wielokrotnie sukcesy. 7 marca w Sandomierzu odbyła się tegoroczna XXVIII edycja Olimpiady pod hasłem: Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka. Uczennica Katarzyna Bielak z kl. I c zajęła 1 miejsce i będzie reprezentować diecezję, jak również naszą szkołę, na etapie ogólnopolskim w Łodzi (opiekun merytoryczny s. Maksymilia Grzyśnik). Natomiast Barbara Duda z kl. I a zajęła 7 miejsce i zdobyła tytuł finalisty etapu diecezjalnego (opiekun merytoryczny Elżbieta Tylus). Gratulujemy tak wysokich wyników! Kasi życzymy zwycięstwa w etapie krajowym.

Elżbieta Tylus

do góry


DEKANALNY DZIEŃ MAŁŻEŃSTW

W III niedzielę Wielkiego Postu w Kolegiacie Janowskiej miał miejsce Dekanalny Dzień Małżeństw. Podczas każdej Mszy świętej ks. Tomasz Cuber z Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Sandomierskiej w Sandomierzu kierował słowo Boże do małżonków. Podkreślał, że to oni są dla siebie w życiu najważniejsi, razem powinni pokonywać trudności, które się pojawiają i razem cieszyć się z radości. Na Mszę Świętą o godz. 12.00, koncelebrowaną przez ks. Tomasza Cubera, przybyły pary małżeńskie z całego prawie dekanatu janowskiego, które otrzymały specjalne błogosławieństwo. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie w Domu Parafialnym. Dla par małżeńskich został przygotowany ciepły posiłek oraz wiele słodkości. Po wspólnym poczęstunku odbyły się dwie konferencje. Świadectwo wspólnego życia małżeńskiego dało małżeństwo z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na zakończenie spotkania pary małżeńskie odmówiły Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Anna Mazur

do góry


JANOWIACY MAJĄ WIELKIE SERCA...

Kolejny raz mieszkańcy Janowa Lubelskiego pokazali, że ich serca są otwarte dla drugich i solidarne z potrzebującymi. Dowiedli tego podczas XIV Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności pod hasłem „TAK.POMAGAM” organizowanej przez Caritas. Wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza oraz młodzież z obydwu janowskich parafii zbierali żywność dla potrzebujących w dniach 9-10 marca przy sklepie Biedronka na ul. Sienkiewicza oraz przy sklepie Carrefour. Wszystkim, którzy wsparli to szlachetne dzieło, składamy serdeczne podziękowania. Niech Dobry Bóg wynagrodzi im hojność serca.

s. Maksymilia

do góry


Wydawca:

Parafia św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

Redaguje zespół:

Dyrektorzy Redakcji: ks. dr Jacek Staszak i ks. dr Jacek Beksiński

Redaktor techniczny: mgr inż. Michał Łukasz

Adres redakcji:

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

(C) 2001-2018