::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

JANOWSKI KONKURS

NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Szesnaście szopek wykonanych przez indywidualne osoby, rodziny i grupy stanęło do tegorocznego konkursu. Większość szopek była wykonana z naturalnych materiałów i w bardzo szerokiej aranżacji.

- Budowanie szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj, dużo starszy niż ozdabianie choinki. Tym bardziej smutnym wydaje się być fakt, iż na przestrzeni lat staje się coraz bardziej zapomnianym rytuałem, kojarzonym z odległymi czasami. Nasz konkurs organizujemy by przypomnieć tę nieco uśpioną tradycję oraz pokazać, że może ona z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie – mówiła Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim. Współorganizatorami konkursu były janowskie parafie. Na konkurs wpłynęło 16 prac wykonanych różnymi metodami i o bardzo szerokiej aranżacji stajenki betlejemskiej. Szopki zaprezentowano na wystawie w janowskim sanktuarium Matki Bożej łaskawej, gdzie oceniło je jury konkursu. Przy ocenie brana była pod uwagę oryginalność wykonania, wykorzystane materiały oraz nawiązanie do lokalnej tradycji. Komisja podkreśla wysoki poziom artystyczny prac konkursowych.

Pierwsze miejsce zajęła szopka wykonana wspólnie przez: Aleksandrę Dyjach, Agnieszkę Góra, Annę Kiszka, Patrycję Małek ze Szkoły Podstawowej w Krzemieniu, drugie miejsce przyznano pracy wykonanej przez Andrzeja Zagórskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas”, trzecie miejsce zajęła szopka wykonana przez wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Promyk. Jury przyznało także wyróżnienia dla szopki wykonanej przez rodzinę Biernatów i Krzysztofa Pachurę. Nagrody dla zwycięzców i uczestników ufundowało Muzeum Regionalne oraz janowskie parafie.

Foto i tekst: arch. par.

 

  do góry

Dodano: 5 stycznia 2021 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2021


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004