::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

DROGA MĘŻCZYZN DO ŚW. JÓZEFA

Pod takim hasłem odbyła się pielgrzymka mężczyzn z Janowa Lubelskiego do kościoła stacyjnego p.w. św. Józefa Robotnika w Kocudzy.

- Rok św. Józefa to idealny czas na ożywienie siły wiary jaka tkwi w męskich sercach. Pomysł na taką pielgrzymkę zrodził się po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, kiedy to najwięcej osób z Janowa Lubelskiego poszło właśnie do Kocudzy. Razem z męskim sztabem rozpoczęliśmy przygotowania do wspólnej drogi właśnie dla mężczyzn i młodzieńców. Odzew chętnych nas zaskoczył – poinformował ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

Mężczyźni obrali podczas pielgrzymowania konkretną intencje: modli się o świętość rodzin i oddalenia pandemii Covid-19.

– Wykonaliśmy dębowy krzyż karawaka, który ponieśliśmy na ramionach do kościoła św. Józefa w Kocudzy prosząc patrona rodzin, aby chronił nasze rodziny, parafię i całe społeczności od wszelkich chorób, a w sposób szczególny od pandemii – podkreślał jeden z organizatorów.

Na trasę która liczyła 23 km wyruszyło 102 mężczyzn. – Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godz. 5.00 śpiewem Godzinek ku czci św. Józefa. Potem zachęceni słowem księdza proboszcza wyruszyliśmy na trasę. Trasa podzielona była na dwie duchowe części. W pierwszej z Janowa Lubelskiego do Dzwoli rozważaliśmy 14 stacji Drogi światła. Od Dzwoli odmawialiśmy wspólnie różaniec. Były także momenty kiedy szliśmy w całkowitym milczeniu wtedy każdy miał czas na osobiste przemyślenia i omodlenie wielu intencji. Podczas wspólnego pielgrzymowania każdy mógł podejść i nieść krzyż – dodał pan Krzysztof.

- Był to wspaniały czas męskiego spotkania. Myślę, że takie inicjatywy duszpasterskie mają sens i są bardzo potrzebne, bo wielu mężczyzn, ojców i młodych chłopców czuje potrzebę zaangażowania w konkretne duchowe inicjatywy – dodał ks. Tomasz Lis.

W pielgrzymce wzięli udział mężczyźni z Janowa Lubelskiego i parafii dekanatu janowskiego z parafii Wierzchowiska z miejscowym proboszczem ks. Grzegorzem Rożkiem oraz wikariusz z parafii św. Jadwigi Królowej z Janowa Lubelskiego ks. Łukasz Kołodziej oraz proboszcz z Dzwoli, ks. Mariusz Pyryt.

Podczas drogi nie brakowało trudności jak padający deszcz, ale jak podkreślali mężczyźni to św. Józef pokazuje, że w życiu czasem jest „pod górkę”.

Pielgrzymi dotarli do Kocudzy o godz. 11.30 Uroczyście wnieśli krzyż karawaka do świątyni i przed ołtarzem św. Józefa polecili się Jego opiece. Następnie wspólnie odśpiewali Suplikacje. Zakończeniem pielgrzymowania była Msza św. odpustowa ku czci św. Józefa.

– Jestem pod wielkim wrażeniem wiary wielu mężczyzn którzy wzięli udział w tej pielgrzymce. Dziękuję organizatorom za wybranie naszej świątyni, która w tym trwającym Roku św. Józefa jest kościołem stacyjnym. Mam nadzieję, że w ten sposób kult św. Józefa Robotnika, patrona naszej parafii jeszcze bardziej się ożywi szczególnie pośród mężczyzn – podkreślał ks. Jan Kardaś, proboszcz parafii Kocudza.

Foto i tekst: arch. par.

Kliknij poniższe obrazki i obejrzyj na YouTube 

 

 

  do góry

Dodano: 4 maja 2021 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2021


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004