::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

NA ODPUST DO ŚW. ANTONIEGO

Blisko dwustu pątników wzięło udział w pieszej pielgrzymce z Janowa Lubelskiego do sanktuarium w Radecznicy.

- Tradycja pielgrzymowania na odpustowe obchody do sanktuarium św. Antoniego sięga dawnych czasów, kiedy to z wielu parafii wyruszały pojedyncze kompanie pątników, aby dotrzeć już na Msze św. w wigilię głównego święta. Bardzo wiele osób zostawało wtedy na całonocne czuwanie prowadzone w sanktuarium, które poprzedzone było Msza św. przy tzw. „źródłach św. Antoniego” – opowiada Henryk Gzik z Dzwoli

Trwająca pandemia, ale i zanikająca powoli tradycja sprawiły, że w wielu parafiach mało już kto pamiętał o dawnym pielgrzymowaniu do św. Antoniego w Radecznicy.

Inicjatorami odnowienia pielgrzymki do Radecznicy była grupa osób, która organizuje Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Podpowiedzieli, że wiele osób z sentymentem wspomina pielgrzymowanie do sanktuarium św. Antoniego i tak zrodził się pomysł, aby wskrzesić tę pielgrzymkę – opowiada ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

Postanowiono połączyć pielgrzymkowe siły z kilku parafii. I tak do wyruszającej jako pierwszej grupy z Janowa Lubelskiego na trasie dołączali pielgrzymi z Dzwoli, Goraja i innych okolicznych parafii.

Liczba uczestników nas mile zaskoczyła. Łącznie szła grupa blisko 200 osób. I choć trasa jest dość wymagająca i dziś mocno świeciło słońce to wszyscy dotarli do sanktuarium na wigilię uroczystości św. Antoniego – dodaje ks. T. Lis.

Trasa z Janowa Lubelskiego do Radecznicy liczyła 38 kilometrów, dlatego pątnicy wyruszyli już o 4.00. Pielgrzymi szlak wiódł przez Wólkę Ratajską, Godziszów, Branew, Goraj, Hosznię i Gilów.

– Idziemy z koleżanką z konkretnymi intencjami. Chcemy zawierzać św. Antoniemu trudne sprawy naszych rodzin i bliskich. I choć nie jest łatwo, ale jakoś damy radę – podkreślała pani Grażyna.

– Po czasie pandemii każdy z nas ma wielkie pragnienie bycia blisko Pana Boga i wyrażenia swojej wiary, dlatego tak wielu jest chętnych na pielgrzymowanie. Moim marzeniem było, aby wróciła tradycja pielgrzymek do Radecznicy o których opowiadali moi rodzice i chyba dlatego też postanowiłem się wybrać – dodaje pan Krzysztof.

Pątnicy w godzinach popołudniowych dotarli do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i wzięli udział we Mszy św. polowej przy źródłach św. Antoniego, której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, sufragan diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

Kliknij poniższe obrazki i obejrzyj filmy na YouTube!

  do góry

Dodano:13 czerwca 2021 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2021


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004