::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

„Z MARYJĄ DO JEZUSA PO RECEPTĘ NA SZCZĘŚCIE”

Grupa 83 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim wraz z katechetami: ks. Tomaszem Kopciem i s. Tomaszą Jaroszkiewicz wraz z nauczycielami wzięła udział w pielgrzymce do jasnogórskiego sanktuarium. Młodzi jechali modlić się w intencji pomyślnego zdania matury i dokonania życiowych wyborów.

Program pielgrzymki obejmował wielokierunkowe założenia, tym samym wpisując się w realizację polityki oświatowej MEN: – działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych, czemu mają służyć wycieczki szkolne.

W pierwszej kolejności uczniowie mogli zwiedzić ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Ks. Tomasz oprowadził grupę i zapoznał z historią tego miejsca, natomiast p. profesor Józef Bańka nauczyciel geografii, przybliżył budowę geologiczną i scharakteryzował rodzaje skał z których powstał ten zamek. Po przyjeździe do Częstochowy grupa została podzielona na 3 grupy i każda ze swoim przewodnikiem udała się na zwiedzanie zespołu klasztornego oo. Paulinów. Uczniowie mogli zobaczyć i zapoznać się z historią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, bohaterskiej obrony Jasnej Góry podczas Potopu szwedzkiego, usłyszeć historię Bazyliki Jasnogórskiej, zobaczyć Skarbiec, Salę Rycerską, Muzeum 600-lecia czy Bastion św. Rocha. Po wspólnym posiłku przyszedł czas na wyzwania duchowe: czas na osobistą adorację, spowiedź świętą i wspólna drogę krzyżową. Młodzi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim po którym rozpoczęło się czuwanie młodzieży naszej szkoły przed Cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Ks. Tomasz wygłosił konferencję na temat „Wolności od uzależnień”. Kolejnym punktem czuwania była adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Podsumowaniem pielgrzymki była Msza św. o północy odprawiana przez ks. Tomasza w intencji maturzystów oraz dyrekcji i całego grona pedagogicznego.

Tegoroczna pielgrzymka maturzystów z I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim była pierwszą w historii szkoły, która miała charakter nocnego czuwania.

Tekst i foto: arch. paraf.

Poniżej filmik na kanale YouTube (kliknij na obrazek)

  do góry

Dodano:18 września 2021 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2021


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004