::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

KAPSUŁA CZASU W KOŚCIELNEJ WIEŻY

Carskie monety, korespondencja ks. Michała Zawiszy z początku XX wieku oraz współczesne pismo i monety zostały odnalezione podczas prac przy kościele św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

Podczas prowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich na ścianie frontowej kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim w kopule jednej z wież odnaleziono „kapsułę czasu” na którą składają się zabytkowe monety i ciekawe pismo skierowane do ówczesnego proboszcza janowskiego ks. kan. Michała Zawiszy oraz dodane dwie dekady temu, pismo ks. Edmunda Markiewicza i współczesne monety.

- Prowadzone prace konserwatorskie obejmują całą ścianę frontową naszej świątyni w tym wieże i wieńczącej je kopuły. Podejrzewaliśmy, że w którejś z kopuł może znajdować się „kapsuła czasu”, bo taką ponad czasową informację najczęściej umieszcza się w takich miejscach. Podczas demontażu kopuły na prawej wieży pracownicy zauważyli, że blaszana owalna część kopuła zawiera jakiś przedmiot. Po otwarciu owalnej kopuł odnaleziono w niej pocisk artyleryjski! Po uważnym obejrzeniu okazało się, że to tylko jeden z elementów szrapnela carskiego 76 mm, który był zaczopiony miedzianą przykrywką – opowiada ks. Tomasz Lis, proboszcz.

Po otwarciu pociskowej „kapsuły czasu” odkryła ona swoje tajemnice.

- Najprawdopodobniej „kapsułę czasu” umieszczono w kopule wieży podczas remontu kościoła jaki przeprowadzał ks. Michał Zawisza, który był proboszczem w Janowie Lubelskim w latach 1908 – 1931. Stąd jako obudowę kapsuły użyto rozbrojony pocisk artyleryjski, których pełno było w tej okolicy po działaniach I wojny światowej. Według wstępnej oceny jest to szrapnel carski. Z tego okresu pochodzi także koperta adresowana do ks. Michała Zawiszy oraz zaproszenie na zebranie informacyjno organizacyjne Centrum Narodowego Ziemi Lubelskiej, które miało się odbyć 28 października, jednak brak podanego roku. Możemy przypuszczać, że spotkanie to odbywało się już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę – opisuje ks. proboszcz.

W małej portmonetce umieszczono 10 zabytkowych monet z przełomu XIX i XX wieku.

– Są to carskie monety, dokładnie kopiejki. Najstarsza pochodzi z 1875 r. Pośród niech jest także miedziany medalik Matki Bożej Niepokalanej – dodaje ks. Tomasz Lis.

Jak podkreśla proboszcz nie jest to pierwsze odnalezienie kapsuły. – Umieszczony w niej współczesny list z roku 2000 wskazuje, że kapsułę odnaleziono podczas prac remontowych w roku jubileuszowym.

– To właśnie wtedy ks. Edmund Markiewicz dodał do „kapsuły czasu” swój list oraz umieścił współczesne monety – dodaje proboszcz.
Obecnie odnaleziony skarb zostanie uzupełniony stosownym listem – przesłaniem podającym najważniejsze współczesne informacje o naszym państwie, mieście, parafii i sytuacji społecznej, takiej jak trwająca pandemia. Do skarbu zostaną dodane także przedmioty i monety nam współczesne. – Kapsułę ukryjemy w jednej z trzech wież. W której, pozostanie to tajemnicą.

- Mam nadzieję, że za jakiś czas nasi potomni odnajdą go i dowiedzą się ciekawych rzeczy o czasach w których my obecnie żyjemy – podsumował ks. Tomasz Lis, proboszcz.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

 

 

 

  do góry

Dodano:27 września 2021 r.

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2021


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004