::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

OBRAZ „CHRZEST JEZUSA” W RENOWACJI

Obraz z bocznego ołtarza przytęczowego przedstawiający Chrzest Jezusa przez św. Jana Chrzciciela został oddany do pracowni konserwatorskiej i będzie poddany gruntownym procom renowacyjnym.

Obraz powstał najprawdopodobniej w I połowie XIX w. Jest namalowany na płótnie, a płótno zostało przyklejone na drewniane podobrazie, które zostało wykonane z kilku pionowych desek. Obraz ma wymiary 230 cm x 125 cm. Przedstawia scenę z ewangelii, w której św. Jan Chrzciciel udziela chrztu Jezusowi w rzece Jordan. Obraz najprawdopodobniej został wtórnie użyty w obecnym ołtarzu co wskazują doklejone u podstawy i w zwieńczeniu pasy płótna. Obiekt wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego.

– Miejscami widoczne są odspojenia a także pofałdowania płótna głównie w miejscach łączenia desek podobrazia, których praca pod wpływem zmian wilgotności powietrza spowodowała silne naprężenia włókien i rozluźnienie spoin. Lico obrazu pokryte jest siatką spękań a miejscami warstwa malarska jest odspojona. Obraz jest w stanie technicznym wymagającym pilnego podjęcia prac konserwatorskich – powiedział Marcin Gruszczyński, konserwator, który podjął się przeprowadzenia prac konserwatorskich. Obraz został zabrany do pracowni konserwatorskiej. Planowane zakończenie prac ustalono na połowę czerwca, aby obraz trafił na swoje miejsce przed uroczystością odpustową św. Jana Chrzciciela.

Foto i tekst: arch. paraf

.

 

 

 

  do góry

Dodano: 11 marca 2021 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004