::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

NASI MALI GOŚCIE Z UKRAINY

W sobotę 12 marca gościliśmy w naszej parafii grupę dzieci, wychowanków Domu Dziecka z Pionierska koło Mariupola na Ukrainie, którzy zostali ewakuowani z terenu działań wojennych i aktualnie przebywają w ośrodku Caritas w Bojanowie.

Dzieci od blisko trzech tygodni przebywają w pod opieką diecezjalnej Caritas. Aby urozmaicić im czas i pokazać uroki naszego regionu zaprosiliśmy je wraz z opiekunami, wychowawcami i tłumaczami do Janowa Lubelskiego.

Najpierw dzieci zwiedziły sanktuarium i poznały jego historię, następnie mogły zobaczyć zbiory muzeum parafialnego. – Kilka pań wolontariuszek wraz z siostrami Opatrzności Bożej przygotowały dla naszych miłych gości drugie śniadanie. Następnie chcieliśmy pokazać to co najciekawsze w naszym mieście oraz urozmaicić czas dzieciom poprzez ciekawe warsztaty manualne i naukowe. Pierwszym miejscem jakie odwiedziły dzieci była pracownia garncarska w Łążku Garncarskim. Garncarz pan Adam Żelazko opowiedział dzieciom o tajemnicach wyrobu glinianych garnków, a następnie każdy chętny mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim i wykonać własnoręcznie naczynie z gliny. Jak podsumował pan Adam wiele dzieci wykazało się bardzo szczególnymi uzdolnieniami manualnymi. Dzieci bardzo szybko zaprzyjaźniły się także z Tofikiem, jak nazwały małego pieska pilnującego posesji garncarskiej. Kilkoro podkreślało, że właśnie takiego pieska musiały zostawić na Ukrainie podczas ewakuacji. Chwile spędzone z czworonogiem z Łążka Garncarskiego przypomniały im ich ulubieńca z Ukrainy. Po zmaganiach z gliną był czas na zregenerowanie sił podczas obiadu w restauracji Hetmańska.

Następnym punktem wyprawy po Janowie Lubelskim były odwiedziny w Parku Rekreacji Zoom Natury. Miejscu bardzo szczególnym, gdzie dzieci mogły poznać tajniki przyrody, odgłosy zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy czy poznać z bliska tajemnicze egzotyczne gady i ryby. Każdy mógł także zajrzeć w mikroskopijny świat poprzez specjalne urządzenia badawcze i obserwacyjne.

– To była wspaniała lekcja biologii dla naszych dzieci, które z zaciekawieniem obserwowały z bliska, niemal namacalnie to o czym uczyły się w szkole – podkreśliła jedna z opiekunek.

- Po pełnym wrażeń spotkaniu z przyrodą był czas na wspólną modlitwę i Mszę św. w janowskim sanktuarium, gdzie przed obliczem Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej modliliśmy się wspólnie o pokój na Ukrainie – podkreślił ks. Tomasz Lis, proboszcz. Pobyt dzieci wspólnie zorganizowali wolontariusze z parafii przy współpracy Urzędu Miasta Janów Lubelski, Muzeum Regionalnego i Parku Rekreacji Zoom Natury i Restauracji Hetmańska.

Foto i tekst: arch. paraf

.

  do góry

Dodano: 12 marca 2021 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004