::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

HARCERSKI DZIEŃ SKUPIENIA

"Przez krzyż cierpień i życia szarego - z Chrystusem - do chwały zmartwychwstania..." – pod takim hasłem odbył się przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim wielkopostny dzień modlitwy harcerskiej dla hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim.

Do janowskiego maryjnego sanktuarium na harcerski dzień skupienia przybyło ponad 120 harcerzy z dziewięciu drużyn harcerskich.

 – Mieliśmy przyjemność, jako bardzo młoda, bo zaledwie kilkumiesięczna drużyna, gościć braterskie drużyny z naszego hufca na wspólnym dniu modlitwy harcerskiej połączonym ze zwiedzaniem naszego sanktuarium oraz wymianą harcerskich doświadczeń – powiedział ks. Tomasz Kopeć, opiekun 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Warta” w Janowie Lubelskim. Poza miejscowymi harcerzami obecni byli druhny i druhowie z: 60 TDH Per aspera ad astram im szarych Szeregów i 12 TDH Kamienie z Górskiego Potoku im. Stefana Mirowskiego z Tomaszowa Lubelskiego, 14 DH Włóczęgi z Łosińca, 29 DH Bursztynowy Szlak z Majdanu Sopockiego, 24DH Włóczykije z Lubyczy Królewskiej, 7 ŚDS szare Szeregi, 1 DH Atlantyda z Janowa Lubelskiego oraz 3 MDH Czerwone Kły z Białej. W spotkaniu harcerskim wziął udział także Czesław Krzysztoń, vice Burmistrz Janowa Lubelskiego, orędownik odbudowy harcerstwa w Janowie Lubelskim.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty harcerskiej a następnie druhowie modlili się na patriotycznej Drodze krzyżowej prowadzonej przez janowskich harcerzy. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. Tomasz Kopeć.

 - Powinniście być dumni, że jest was tutaj tak wielu. Mimo szkoły, pracy i wielu obowiązków znajdujecie czas na zbiórki, podczas gdy wielu młodych ludzi w tym czasie siedzi przed ekranem komputera lub telewizora i zajęci są wirtualnym światem. Jednak, niech nie rozpiera was tylko duma, bo powinniście w swoim życiu postępować według zasad, które przytoczyłem wcześniej, winniście wśród swoich znajomych i przyjaciół być przykładem prawdziwego Polaka, prawdziwego patrioty, aby każdy patrząc na was mówił: to jest prawdziwy harcerz –mówił w homilii ks. T. Kopeć. Kaznodzieja wskazał także na przykład życia harcerskiego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.

 - Kościół daje Wam postać błogosławionego Stefana, by odnaleźliście najpiękniejszą drogę do służby Bogu, do służby swoim bliźnim. Bo kto miłuje Boga miłuje swojego bliźniego. Bł. Stefan w obozie oddawał ostatnią kromkę chleba swoim bliźnim. Starał się na wszelki sposób im pomagać. I duchowo i materialnie. Dlatego to jest wasza postawa - podkreślał kaznodzieja.

Po zakończeniu Eucharystii był czas na słodki poczęstunek i wymianę harcerskich doświadczeń. Następnie historię janowskiego sanktuarium przybliżył harcerzom ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Kolejnym punktem było zwiedzanie parafialnego muzeum oraz harcerskie ognisko. Spotkanie zakończył apel i puszczenie harcerskiej iskierki. Spotkanie było także okazją do integracji środowiska harcerskiego oraz podjęciem planów dalszej współpracy i podejmowania wspólnych działań harcerskich, formacyjnych i patriotycznych.

Tekst i foto arch. paraf.

 

Filmiki do obejrzenia:

 

 

  do góry

Dodano: 10 kwietnia 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004