::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

PIESZA PIELGRZYMKA Z JANOWA DO RADECZNICY

Ponad 200 pątników wzięło udział w pieszej pielgrzymce z Janowa Lubelskiego do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.

Była to druga pielgrzymka, w jaką wyruszyli mieszkańcy Janowa Lubelskiego w wigilię uroczystości ku czci św. Antoniego w radecznickim sanktuarium.

I choć przed dziesiątkami lat wyruszały pojedyncze kompanie pątników, aby dotrzeć na Msze św. w wigilię głównego święta, to w ostatnich dziesięcioleciach ta praktyka była zarzucona. Bardzo wiele osób zostawało wtedy na całonocne czuwanie prowadzone w sanktuarium, które poprzedzone było Mszą św. przy tzw. „źródłach św. Antoniego”. Rok temu odnowiono tradycję pielgrzymowania.

Tegoroczna frekwencja pielgrzymów nas zaskoczyła. Wyruszyło z Janowa ponad 200 osób, w tym wiele osób młodych. I choć trasa nie jest ani łatwa, ani krótka to wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do celu – poinformował ks. Tomasz Lis.

Trasa z Janowa Lubelskiego do Radecznicy liczyła 41 kilometrów, dlatego pątnicy wyruszyli już o 4.00. Pielgrzymi szlak wiódł przez Wólkę Ratajską, Godziszów, Branew, Goraj, Hosznię i Gilów. Podczas trasy do grupy dołączali pątnicy z Godziszowa, Branwi, Dzwoli i Kocudzy.

– Trasa prowadzi po przepięknym terenie malowniczego Roztocza. I choć w tym roku dość mocno świeciło słońce to jednak piękne widoki pozwalały zapomnieć o bolących nogach – dodaje ks. proboszcz.

– To moje drugie pielgrzymowanie do Radecznicy. Tym razem namówiłam koleżankę i idziemy, by prosić świętego Antoniego w trudnych sprawach – mówiła jedna z pątniczek.

– Ja idę pierwszy raz. Rok temu nie mogłem ze względu na stan zdrowia. W tym roku wszystko już jest dobrze ze zdrowiem, więc idę podziękować Panu Bogu za wstawiennictwem św. Antoniego za ten dar – dodał pan Zbigniew.

Nad śpiewem czuwała grupa muzyczna połączona ze scholii dwu janowskich parafii. Nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i grupa kierowania ruchem, a nad zdrowiem pątników zespół medyczny.

Pątnicy w godzinach popołudniowych dotarli do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i wzięli udział we Mszy św. polowej przy źródłach św. Antoniego, której przewodniczył bp Marian Buczek, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

  do góry

Dodano: 13 czerwca 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004