::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

PAPIESKI ODPUST

W JANOWSKIM SANKTUARIUM

Po raz drugi obchodziliśmy uroczystości odpustowe związane z afiliacją naszego sanktuarium do Bazyliki Santa Maria Maggiore. Wierni wraz z kapłanami uczcili tytuł Matki Bożej Śnieżnej.

Na początku 2021 r. janowskie sanktuarium zostało afiliowane do najstarszej rzymskiej świątyni poświęconej Matce Bożej, do Bazyliki Większej Santa Maria Maggiore. Afiliacja wynika z faktu, że w janowskim kościele znajduje się ten san typ ikony maryjnej „Salus Populi Romani” – Wybawicielka Ludu Rzymskiego czczony w janowskim sanktuarium jako Matka Boża Łaskawa i Różańcowa. Wraz z afiliacją dykasterie watykańskie nadały janowskiemu sanktuarium dar odpustu papieskiego, który można uzyskać 5 sierpnia.

W tym roku kazania odpustowe wygłosił ks. Mateusz Kusztyb, na co dzień posługujący na misjach w Botswanie. Podczas Mszy św. wierni modlili się o dar pokoju, w intencji pielgrzymów zdążających na Jasną Górę oraz w intencji rodzin. Podczas odpustowej sumy odbyła się procesja eucharystyczna.

Ponad trzysta lat temu, w dawnym kościele dominikanów umieszczono w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zapiski w kronice parafialnej informują, że zdobił już pierwotną drewnianą kaplicę, a fundatorem był ordynat Zamoyski. Obraz Madonny zwanej Łaskawą i Różańcową wykonany został w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

 

  do góry

Dodano: 6 sierpnia 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004