::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

WOJEWÓDZKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO

W Janowie Lubelskim odbyła się wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego połączona z otwarciem i poświęceniem nowo wybudowanej hali sportowej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej. W modlitwie uczestniczyli kapłani, władze państwowe na czele z wojewodą lubelskim i wojewódzkim kuratorem oświaty oraz władze powiatu, miasta, nauczyciele, uczniowie, służby mundurowe i przedstawiciele różnych instytucji.

Biskup Nitkiewicz przypomniał w homilii, że każdy wychowawca powinien być szafarzem prawdy, która uwalnia od zła i prowadzi ku dobru.

- Jako chrześcijanie znajdujemy prawdę i wartości w wierze. Oddzielenie sfery zawodowej od chrześcijańskiej tożsamości, jak postulują środowiska liberalne i lewicowe, godziłoby w prawo do wolności religijnej. Byłoby odgrywaniem roli kogoś, kim nie jesteśmy, choć niestety coraz więcej ochrzczonych postępuje w ten sposób. Mamy być więc w każdym miejscu i czasie świadkami Chrystusa poprzez naszą postawę i wyznawane odważnie poglądy. To jest wielkie bogactwo odziedziczone po przodkach, jakim dzielimy się z młodymi. Budujmy na nim razem przyszłość narodu i Kościoła - powiedział kaznodzieja.

Biskup zwrócił się także do uczniów, życząc im, aby byli niczym poszukiwacze skarbów, kipiący pasją odkrywania i zdobywania oraz nieustraszeni wobec pojawiających się trudności.

- Wykorzystajcie jak najlepiej rozpoczynający się rok szkolny. Z drugiej strony, któż z nas nie odliczał dni do zakończenia nauki albo kto nie nasłuchiwał dzwonka obwieszczającego koniec lekcji? Dopiero z upływem czasu zaczynamy rozumieć, jak wspaniałe były tamte lata. Zatem moi drodzy: "Oto jest dzień, który dał nam Pan! Weselmy się, i radujmy się nim!". Te słowa dobrze znanej wszystkim piosenki są jak najbardziej aktualne - zakończył biskup.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa, gdzie złożono kwiaty przy jego pomniku. Następnie uczestnicy udali się przed budynek nowo wybudowanej hali sportowej. Po powitaniu gości i odczytaniu historii budowy obiektu sportowego zaproszeni goście oraz gospodarze otworzyli halę. Nową część budynku szkoły poświęcił ks. Tomasz Lis, kustosz sanktuarium i dziekan dekanatu janowskiego. Obecny był także ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej z Biłgoraju. Uroczystość kontynuowana była następnie w sali gimnastycznej, gdzie zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchać okolicznościowych przemówień.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

 

  do góry

Dodano: 3 września 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004