::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

ZGINĄŁ NA SŁUŻBIE TEJ ZIEMI

Na cmentarzu parafialnym w Janowie Lubelskim odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika na grobie przedwojennego policjanta. Posterunkowy Edward Jezierski, zginął tragicznie 95 lat temu, pełniąc służbę.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji policjantek i policjantów, którą sprawował bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela oraz ks. Bogdan Zagórski, wojewódzki kapelan policji.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Jerzy Bielecki, poseł, przedstawiciele władz samorządowych, rodzina tragicznie zmarłego policjanta Edwarda Jezierskiego oraz policjantki i policjanci na czele z nadinsp. Arturem Bieleckim, komendantem wojewódzkim policji w Lublinie i insp. Andrzejem Mioduną komendantem powiatowym garnizonu janowskiego.

Biskup Nitkiewicz pytał się w homilii o sens śmierci młodego policjanta Edwarda Zientarskiego oraz wszystkich, którzy oddają życie w słusznej sprawie. Zauważył, że pomimo ogromu dramatu, ich ofiara niesie nadzieję w zwycięstwo dobra nad złem. Ta nadzieja jest o tyle mocniejsza, o ile ściśle zjednoczymy się z Chrystusem, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał.

– On nas prowadzi podobną drogą. Jednocześnie uczy postawy, jaką powinniśmy zajmować wobec sióstr i braci opanowanych przez zło. Nie można ich zostawić samych sobie. Sprawiedliwość nie stoi w sprzeczności z miłosierdziem, lecz znajduje w nim swoje wypełnienie. Reagując na zło, policjanci niosą ratunek zarówno ofierze, jak i sprawcy, gdyż przecinają łańcuch nieprawości, zniewalający człowieka – powiedział biskup, dziękując policjantom za ich szlachetną służbę.

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie odsłonięto odnowioną tablicę na nagrobku posterunkowego Edwarda Jezierskiego, zaś kompania honorowa oddała salwę na cześć bohatera. Odsłonięcia odrestaurowanej mogiły dokonał w asyście zaproszonych gości Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki wraz z potomkiem poległego policjanta - panem Pawłem Jezierskim.

Śp. posterunkowy Edward Jezierski był funkcjonariuszem Policji Państwowej, który służył na terenie powiatu janowskiego. W dniu 22 września 1927 roku w miejscowości Godziszów wykonując obowiązki służbowe zginął tragicznie podczas próby ujęcia bandytów zagrażających lokalnej społeczności. Pogrzeb bohaterskiego policjanta, który zgromadził tłumy mieszkańców oraz miejscowe władze, był wspaniałą manifestacją miejscowego społeczeństwa dla poległego, który stanął w obronie życia i mienia obywateli.

Od tych wydarzeń minęło już 95 lat. Pielęgnując pamięć o poległych i zamordowanych funkcjonariuszach Policji, powstał Komitet Konserwacji i Restauracji Płyty Nagrobnej Edwarda Jezierskiego. Odrestaurowanie płyty nagrobnej było możliwe dzięki dofinansowaniu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace konserwatorskie prowadziła firma Kompleksowa Konserwacja Zabytków M. Filip, A. Filip.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie pomnika przez duchownych oraz modlitwa w intencji pomordowanych policjantów. Po odczytaniu apelu poległych, padła salwa honorowa.

Następnie na mogile śp. post. Edwarda Jezierskiego delegacje przybyłych gości złożyły wieńce i wiązanki. Uroczystość uświetniła policyjna asysta honorowa wraz z towarzyszącymi pocztami sztandarowymi.

– Płyta nagrobna posterunkowego Jezierskiego znajdowała się w bardzo złym stanie. O identyfikacji grobu zadecydowała tabliczka emaliowana, która był najprawdopodobniej przytwierdzona do trumny, a którą położono na grobie zmarłego. Wraz z komendantem powiatowym policji Janowie Lubelskim inspektorem Andrzejem Mioduną podjęliśmy starania o odrestaurowanie i konserwację zabytkowego pomnika upamiętniającego bohaterskiego przedwojennego policjanta. Duże wsparcie otrzymaliśmy od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wsparł prace konserwatorskie. Wraz z pracami konserwatorskimi podjęliśmy działania z Zarządem NSZZ Policjantów nad odnalezieniem rodziny poległego policjanta i ufundowaniem tablicy upamiętniające tego policjanta – informuje ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika odbyła się dokładnie w 95 rocznicę bohaterskiej śmierci policjanta Edwarda Jezierskiego..

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

  do góry

Dodano:24 września 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004