::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

PO ŚLADACH POLSKIEGO CHRZEŚCIJAŃSTWA

Parafialny sztab EDK uczestniczył w wyjazdowym dniu rekolekcyjnym. Odwiedziliśmy najstarsze miejsca związane z początkami chrześcijaństwa na naszych ziemiach.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od odwiedzenia kolegiaty w Opatowie, która jest nie tylko jedną z najstarszych świątyń naszej diecezji, ale przez wieki była ośrodkiem kształtowania religijnego charakteru regionu, miejscem spotkań sejmików szlacheckich, a dla jej właścicieli obiektem mecenatu kulturalnego i dziedzictwa religijnego.

Następnie odwiedziliśmy kolebkę chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czyli prastarą Wiślicę. Tutaj zwiedziliśmy podziemia Domu Długosza oraz nowoczesne Muzeum Narodowe, które w niezwykłej formie prezentuje prastare korzenie tej miejscowości sięgające Plemienia Wiślan i ich związków z misją ewangelizacyjną Cyryla i Metodego.

Centralnym punktem naszego pielgrzymowania była Msza św. sprawowana przez ks. Tomasza Lisa, naszego proboszcza, w kolegiacie wiślickiej. Po modlitwie mieliśmy czas, aby poznać historię i piękno wiślickiego kościoła, którego historia sięga XIII wieku.

Kolejnym punktem naszego pielgrzymowania po śladach chrześcijaństwa na ziemiach polskich był Nowy Korczyn, gdzie odwiedziliśmy dwa niezwykle kościoły: jeden poświęcony św. Kindze, drugi będący śladem obecności Jezuitów na tych terenach.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy podczas naszych rekolekcji w drodze była Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, gdzie poznaliśmy kamedulską historię tego miejsca, a także jego obecne przeznaczenie służące osobą poszukującym wytchnienia w codziennym zabieganiu.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

  do góry

Dodano:25 września 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004