::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

DIECEZJALNY START HARCERSKI

Nasi harcerze uczestniczyli w inauguracji całorocznej pracy formacyjnej oraz braterskim spotkaniu. Tym razem Harcerski Start odbył się w Staszowie i uczestniczyło w nim blisko 300 druhów i druhen z całej diecezji.

Harcerskie spotkanie rozpoczęła Msza św. i apel kościele p.w. Ducha Świętego w Staszowie, której przewodniczył ks. phm Dariusz Sidor, a koncelebrowali ją księża opiekunowie poszczególnych środowisk harcerskich na terenie Diecezji Sandomierskiej. Następnie odbyła się gra terenowa „U źródła”. Harcerze wyruszyli w teren w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach i dotarli nad zalew w Golejowie. Grę przygotowało Nadleśnictwo Staszów, ZHP Staszów i OSP Wiśniowa.

- Podczas niej harcerze poznali do czego służą słupki oddziałowe w lasach i jak dzięki nim nie zaginąć w lesie, jak odróżnić grzyby i rośliny trujące od jadalnych, jak prawidłowo przygotować osobę poszkodowaną do transportu, jak zachować się w momencie, kiedy zauważymy pożar oraz jak prawidłowo przygotować miejsce na ognisko w lesie. Ponadto na każdym punkcie poznawali kolejno historię życia Artura Radziwiłła - księcia na Nieświeżu herbu Trąby – ostatniego właściciela Rytwian, porucznika piechoty Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, a także mieli do rozwiązania zagadki związane z oddziałem partyzanckim „Jędrusie” wywodzącym się z lokalnej organizacji konspiracyjnej Odwet, działający w okresie od wiosny 1941 r. do końca wojny na ziemi kieleckiej i Podkarpaciu – wyjaśnił ks. Tomasz Kopeć, opiekun janowskich harcerzy.

Nie zabrakło także harcerskiego posiłku zorganizowanego w altanie Parku Miejskiego im. Górników Siarkowych w Staszowie. Harcerskie spotkanie zakończył apel.

– Nasza drużyna po raz pierwszy uczestniczyła w takim spotkaniu, było ona napewno bardzo ciekawym doświadczeniem dla młodych harcerzy, okazją do poznania innych drużyn w diecezji oraz wymianą doświadczeń – podkreślał ks. T. Kopeć.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

  do góry

Dodano:26 września 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004