::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

MATURZYŚCI U JASNOGÓRSKIEJ PANI

Uczniowie czwartych klas I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim przeżywali pielgrzymi dzień skupienia w jasnogórskim sanktuarium. Tematem modlitewnym było hasło: „Każdy dzień jest zwycięstwem”.

Przewodnikami duchowymi maturzystów byli katecheci siostra Tomasza Jaroszkiewicz oraz ks. Tomasz Kopeć.

– Każdego roku młodzi chcą pielgrzymować do tronu Czarnej Madonny, aby tam prosić ją nie tylko o dobre zdanie egzaminu dojrzałości, ale także o dobre życiowe wybory. Wspólnie spędzony czas na modlitwie łączymy z odwiedzeniem ciekawych miejsc sakralnych – mówił ks. Tomasz Kopeć.

W drodze na Jasną Górę pielgrzymi zatrzymali się w Wadowicach w muzeum św. Jana Pawła II. Była to świetna okazja do przypomnienia sobie ważnych informacji o papieżu Polaku.

 - Wystawy, które obejrzeliśmy miały bardzo urozmaiconą formę, od tradycyjnej do nowoczesnej z wykorzystaniem nowych technologii, co przykuwało naszą uwagę i pozwoliło lepiej zapamiętać ważne wydarzenia. Pyszna kremówka, kawa i teraz już prosto na Jasną Górę. Tutaj czekał na nas bogaty program przygotowany przez Siostrę Tomaszę i Księdza Tomasza – podkreślała jedna z uczestniczek.

„Jasnogórski dzień skupienia” młodzi zaczęli od konferencji ks. Jakuba Kozaka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na temat – „Jak wygrać swoją młodość i nie być Kopią, ale Oryginałem w życiu". Po konferencji pokłonili się naszej Częstochowskiej Madonnie podczas Apelu Jasnogórskiego.

- Podczas czuwania przed Jej obliczem Madonny odmówiliśmy różaniec, wzięliśmy udział drodze krzyżowej w kaplicy z obrazami polskiego artysty Jerzego Dudy Gracza pt: „Dokument Golgota Jasnogórska Trzeciego Tysiąclecia” oraz uczestniczyliśmy w Mszy św. o północy – wspominają licealiści.

- To był wyjątkowy i niepowtarzalny czas na modlitwę wspólną, indywidualną, w trakcie której każdy mógł zawierzyć Matce Bożej swoje prośby i złożyć podziękowania – dodała jedna z uczestniczek.

Drugiego dnia po śniadaniu w domu rekolekcyjnym powrócili na Jasną Górę, gdzie pod opieką przewodników zwiedzali najciekawsze i często niedostępne miejsca częstochowskiego sanktuarium.

– Zwiedziliśmy także „Golgotę Wschodu”, wystawę, która przedstawia ważne i bolesne daty w naszej historii. Mogliśmy poznać opowieści o naszych bohaterach o ich odwadze, poświęceniu i głębokiej wierze. Dzięki nim żyjemy w wolnym kraju. Najlepszym podsumowaniem tego punktu będzie stwierdzenie, że nasza historia splata się nierozerwalnie z chrześcijaństwem, które było i jest fundamentem w walce o wolność – dodał jeden z maturzystów.

Potem licealiści mieli czas wolny na zakup pamiątek, aniołków na drogę i powrót do Janowa Lubelskiego

 - To był wspaniały czas spędzony razem, bliżej Boga i ludzi, pełen wzruszeń, modlitwy, śpiewu i radości. To dawka energii, wiary i nadziei na dalszą drogę życia tych młodych ludzi. Życzymy, żeby każdy ich dzień był zwycięstwem – podkreśliła siostra Tomasza.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

  do góry

Dodano:4 października 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004