::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

ROCZNICA PACYFIKACJI WSI PIKULE

80 lat temu żołnierze Wermachtu bestialsko wymordowali mieszkańców miejscowości Pikule koło Janowa Lubelskiego za pomoc udzielaną okolicznym partyzantom. Oddaliśmy cześć bohaterom.

W niedzielę 2 października odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej we wsi Pikule. Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Mirosława Martynę, pochodzącego z tej miejscowości oraz ks. Tomasza Lisa, miejscowego proboszcza. Podczas homilii ks. T. Lis wskazał na dwie cechy, które wpisane są w naszą polską tożsamość: wiara i patriotyzm.

– To te dwie cnoty, którymi odznaczali się mieszkańcy wsi Pikule, podobnie jak wielu naszych rodaków na przestrzeni dziejów Ojczyzny, pozwoliły im na tak wielki bohaterski i heroiczny czyn. Mimo świadomości, że mogą ponieść największą cenę życia, nie wahali się nieść pomocy i wsparcia dla żołnierzy-partyzantów, którzy zbrojnie walczyli o wolność i niepodległość. To te cechy pozwoliły im kształtować klarowną postawę wobec zagrożenia jakie niósł niemiecki okupant, który zbrojnie, zastraszeniem i zniewoleniem chciał złamać chrześcijańskiego i polskiego ducha w Polakach. W tym miejscu, gdzie bohatersko zginęli mieszkańcy wsi Pikule, ziemia jest relikwią ich męczeństwa. Ta ziemia nasiąkła ich krwią, dlatego dla nas jest ona, ta ziemia, znakiem i symbolem, obrony ważnych wartości, których nie możemy zagubić a tym bardziej zatracić. Musimy ich bronić, stać na ich straży, tak uczynili to ci, bohaterscy mieszkańcy Pikul. Wiara i patriotyzm wpisane są w naszą polską tożsamość – podkreślał ks. T. Lis.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy przedstawiciele władz i stowarzyszeń oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych. Historię tamtych tragicznych dni przypomniała dyrektor Muzeum Regionalnego, pani Barbara Nazarewicz. Wartę honorową przy pomniku pomordowanych zaciągnęli janowscy harcerze.

Dnia 3pażdziernika 1942 r. żołnierze Wehrmachtu wymordowali niemal całą miejscową ludność. Wśród 52 zamordowanych było aż 22 dzieci i 14 kobiet.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

  do góry

Dodano:6 października 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004