::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

PAMIĘTALI O PRZODKACH I BOHATERACH

Harcerze z parafialnej 2 WDH Warta w Janowie Lubelskim porządkowali groby bohaterów, kapłanów i zapomniane mogiły na janowskim cmentarzu.

Cztery harcerskie drużyny działające w Janowie Lubelskim odpowiedziały na apel i zaproszenie Janowskiego Stowarzyszenia Regionalnego, aby uporządkować i zaopiekować się mogiłami janowskich bohaterów, zabytkowymi pomnikami oraz grobami zapomnianymi o które nikt już się nie troszczy. Parafialna 2 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Warta zajęła się uporządkowaniem sześciu mogił w tym: mogiłą powstańca styczniowego Franciszka Rzymskiego, oraz zabytkowymi mogiłami Józefa i Aleksandra Tallat-Kiełłpsz, Lucji i Franciszka Krymskich, Hiacynta Dobrowolskiego oraz dwoma zapomnianymi grobami Józefa Odelskiego i Ignacego Gawińskiego.

– Podjęliśmy to zadanie wiedząc, że pielęgnowanie pamięci o przodkach i bohaterach to jedno z harcerskich zadań. Najpierw musieliśmy odszukać gdzie znajdują się te mogiły i pomnik, następnie uporządkowaliśmy teren wokół mogił, oczyszczaliśmy nagrobki oraz zapalili znicze pamięci. Przy okazji harcerze mogli poznać historię niektórych osób, które spoczywają w tych mogiłach – podkreślił ks. Tomasz Kopeć, opiekun drużyny harcerskiej.

Harcerze z „Warty” zapalili także znicze na grobach kapłanów spoczywających na janowskim cmentarzu.

Trzy pozostałe drużyny także wykonały polecone im zadanie uporządkowania wskazanych mogił i pomników.

- Dziękuję harcerzom za zaangażowanie i wspaniałą postawę pamięci o przodkach oraz za ich troskę za mogiły zapomniane. Myślę, że była to dla nich także lekcja historii o naszych przodkach – wspomniał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

  do góry

Dodano: 3 listopada 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004