::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

RATUJEMY ZABYTKOWE NAGROBKI

Harcerze z czterech janowskich drużyn harcerskich kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych pomników i nagrobków z janowskiej nekropoli.

Podczas uroczystości Wszystkich świętych harcerze z janowskich drużyn: 1 DH Atlantyda, 2 WDH Warta, 3 DH Czerwone Kły i 7 ŚDS Zielone Szeregi podjęli kwestę, której środki wspomogą prace renowacyjne przy zabytkowych i zniszczonych pomnikach na janowskiej nekropolii. Harcerze pełnili dyżury i kwestowali pośród odwiedzających janowski cmentarz.

– Bardzo serdecznie dziękuję harcerzom za to zaangażowanie i poświęcony czas. Jest to nasza wspólna sprawa, by przepiękne pomniki i płyty nagrobne zostały zachowane dla potomnych. Jest to także świadectwo naszej pamięci o przodkach – podkreślał ks. Tomasz Kopeć, opiekun 2 WDH Warta w Janowie Lubelskim.

Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela wraz z Janowskim Stowarzyszeniem Regionalnym podjęła na nowo działania, by ocalić od zniszczenia i zapomnienia najstarsze zabytki na cmentarzu janowskim.

– Wiele zabytkowych nagrobków i płyt nagrobnych wymaga natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. Wyselekcjonowaliśmy trzy z nich: dwie płyty nagrobne i jeden pomnik, które planujemy poddać w tym roku renowacji. Dziękuję wielu osobom, które poprzez złożone datki zostawiają swój wkład w ratowanie naszej historii i utrwalanie pamięci o przodkach -wyjaśnił ks. Tomasz Lis – proboszcz.

Po podliczeniu złożonych datków suma kwesty zostanie podana i uzupełniona na fundusz przeznaczony na renowację zabytkowych pomników janowskiej nekropolii.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

  do góry

Dodano: 3 listopada 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004