::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

NIEPODLEGŁA OJCZYZNA - DAREM I ZADANIEM

Modlitwa za Ojczyznę w janowskim kościele p.w. św. Jana Chrzciciela rozpoczęła powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Złożono kwiaty pod pomnikiem J. Piłsudskiego i W. Witosa.

Uczestnicy święta Niepodległości przybyli do janowskiego maryjnego sanktuarium prowadzeni przez Olek Orkiestrę grającą patriotyczne pieśni. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych oraz instytucji państwowych i społecznych wraz z licznymi pocztami sztandarowymi. Patriotyczny charakter obchodom nadała grupa rekonstrukcyjna oraz harcerze z janowskich drużyn.

Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii wraz z kapłanami współkoncelebrującymi. Podczas kazania ks. Tomasz Kopeć, wikariusz parafii przywołał historię odzyskiwania przez Polskę niepodległości wskazując także czym jest wolność i niepodległość w czasach w których obecnie żyjemy.

- Miłość Ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek dla przeszłości. Miłość Ojczyzny to również odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Przecież jak pisał Cyprian Norwid: „Ojczyzna - to wielki, zbiorowy obowiązek". Nie możemy się czuć zwolnieni od tej odpowiedzialności. Każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w naszym ojczystym domu. Trzeba tę wolność, którą odzyskaliśmy, mądrze i odpowiedzialnie zagospodarować, właściwie jej używać z myślą o dobru wspólnym. Przemiana świata zaczyna się od przemiany naszych serc i umysłów. Dzisiaj, w świecie pogrążonym w mroku niepewności, pełnego lęku i obaw o przyszłość, potrzeba światła wiary i światła rozumu! Ono jest źródłem nadziei na pokonanie wszelkich trudności i zachowanie wolności naszej Ojczyzny – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa, gdzie głos zabrali Artur Pizoń Starosta Janowski i Michał Moskal, który odczytał list przesłany na tę okazję od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikami twórców niepodległości Polski sprzed 104 lat.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

 

  do góry

Dodano: 11 listopada 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004