::  Kontakt: Napisz do nas! ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

powrótPowrót do strony głównej

 

POD PATRONATEM ŚW. AMBROŻEGO

Pszczelarze z rejonu Janowa Lubelskiego uczcili swojego patrona. Dziękowali za tegoroczne miodobranie i prosili o opiekę nad pszczelimi rodzinami.

Z okazji przypadającego wspomnienia św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, który patronuje pszczelarzom w janowskim sanktuarium odbyło się spotkanie Kół Pszczelarskich z regionu oraz wspólna modlitwa w intencji pszczelarzy. Podczas Mszy św. pszczelarze dziękowali za tegoroczne miodobrania i prosili świętego patrona o opiekę nad pasiekami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli pszczelarze z kół pszczelarskich: z Janowa Lubelskiego, Godziszowa, Wierzchowisk, Szastarki, Trzydnika oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii, który w homilii podkreślił, że każdy pszczelarz podczas codziennej opieki nad pszczelą rodzin, może odkrywać i podziwiać Bożą mądrość, która wyposażyła tak małego owada w wiele cech, które mogą stać się wzorem w relacjach między ludzkich. Pszczelarze w darach ofiarnych złożyli świecę paschalną oraz produkty pszczele.

– Spotkanie przy relikwiach naszego patrona św. Ambrożego to okazja do wspólnej modlitwy, koleżeńskiego spotkania oraz podziękowania Panu Bogu za dary, które otrzymujemy od naszych pszczół. Nasze koła kultywują piękną i starą tradycję bartnictwa i pszczelarstwa z którego słyną tereny janowskie i Roztocze. Nasze okolice słyną z miodów gryczanych, leśnych oraz bardzo oryginalnych miodów malinowych czy borówkowych, to ze względu na duże plantacje maliny i borówki, które powstały w ostatnich latach. Chcemy kontynuować piękne pszczelarskie tradycje i jesteśmy dumni, że w janowskiej świątyni mamy relikwie naszego patrona – dodał jeden z pszczelarzy.

Po Mszy św. pszczelarze zawierzyli swoją pracę i rodziny pszczele Maryi i św. Ambrożemu oraz indywidualnie uczcili relikwie świętego. Spotkanie zakończyło wspólne spotkanie przy stole agapy.

Tekst i foto: arch. paraf.

 

  do góry

Dodano: 12 grudnia 2022 r.

 

Zobacz w archiwum poprzednie wydarzenia

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. 15 872 01 11

© 2001-2022


Numer konta bankowego parafii:

Bank Pekao SA I Oddział w Janowie Lubelskim

ul. Wiejska 3, 23-300 Janów Lubelski

konto nr: 92 1240 2757 1111 0000 4006 6004