JANOWSKI ODPUST
W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w janowskim sanktuarium odbył się doroczny odpust maryjny połączony z dekanalnymi dożynkami.
Janowski Odpust rozpoczęła Msza św. wigilijna, podczas której modli się przybyli do sanktuarium pielgrzymi z Biłgoraja, Korytkowa, Kocudzy, Dzwoli, Goraja oraz Andrzejowa i Momot Górnych. Łącznie przybyło ponad 1200 pątników. Strudzonych pielgrzymów gościnnie przyjęli mieszkańcy Janowa Lubelskiego oraz wolontariusze z Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Grupie wolontariuszy przewodziły Siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w naszym sanktuarium. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Lis, proboszcz. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Dukielski, proboszcz z Magnuszewa. Mimo ogromnego zmęczenia pielgrzymi przybyli na Janowski Odpust podkreślali, że podjęli ten trud w konkretnych intencjach, które chcieli powierzyć Maryi właśnie w tym szczególnym miejscu, jakim jest janowskie sanktuarium. Na uroczystości przybyli wierni z dekanatu, samorządowcy i delegacje gmin powiatu janowskiego z wójtami, chcąc podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo. Spotkanie na placu przy sanktuarium rozpoczęło się od prezentacji wieńców dożynkowych z parafii i gmin oraz dziękczynnej modlitwy różańcowej.
Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej. Koncelebrowali ks. Tomasz Lis, dziekan kapituły janowskiej i proboszcz parafii, oraz kapłani przybyli wraz ze swoimi parafianami i księża kanonicy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy oraz tysiące pielgrzymów.
Biskup Sobiło zachęcał zgromadzonych do wdzięczności przodkom za dar wiary.
- Dzisiaj i całą wieczność radują się aniołowie, archaniołowie i wszyscy mieszkańcy nieba z obecności Dziewicy Maryi. Ona jest nie tylko naszą Królową ale również wszystkich duchów czystych, których my nie widzimy, a oni nas z nieba wszyscy widzą. To właśnie oni, nasi przodkowie będący dziś już po drugiej stronie życia, swoją modlitwą i ciężką pracą wyprosili dla nas dar wiary. To, że dziś jesteśmy w tym sanktuarium na odpuście, to jest przede wszystkim zasługa naszych rodziców, dziadków i pradziadków, którzy to wymodlili. Przychodzili tu do sanktuarium, aby dziękować Bogu za zbiory i przekazali nam miłość do Boga i Matki Najświętszej - mówił kaznodzieja.
Po Eucharystii biskup Jan poświęcił wieńce dożynkowe i ziarno siewne oraz podziękował obecnym za wspieranie mieszkańców Ukrainy pomocą humanitarną. Następnie odbyła się procesja po placu maryjnym.
Zwieńczeniem dwudniowych uroczystości odpustowych będzie wieczorny koncert pieśni maryjnych i patriotycznych w wykonaniu "Olek Orkiestry".
Dodano: 12 września 2024 r.
do góry