::  Kontakt: Napisz do nas!  :: Co nowego ? :: Aktualności ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 


Obraz Matki Bożej Łaskawej - Różańcowej jest wpisany na listę cudownych obrazów w Polsce i znalazł swoje miejsce w literaturze i opracowaniach. Umieszczony już w pierwotnej kaplicy, później w kościele drewnianym i na koniec w obecnym kościele od samego początku zasłynął wielkimi łaskami, jakich doznali wierni za przyczyną Matki Bożej Łaskawej. Relacje wiernych zawiera księga cudów i łask, które miały miejsce od roku 1645 i na przestrzeni 141 lat zapisanych jest 166 cudownych uzdrowień. W niektórych latach księga notuje od dwóch do trzech cudownych uzdrowień, w innych latach jest ich więcej. Według relacji tej księgi najwięcej łask otrzymali wierni w latach 1669 – 1680. Zapisano ich wówczas 41. Oto niektóre z nich:

W roku 1661 z Lasocina szła kompania do Janowa na odpust. W grupie tych wiernych było niewidome dziecko. Gdy z daleka ludzie zobaczyli kościół, według zwyczaju uklękli, pozdrawiając Matkę Bożą. Rodzice także kazali uklęknąć dziecku i omawiać „Zdrowaś Maryjo...”. W czasie modlitwy dziecko przejrzało na oczy.

 27 maja 1680 roku Kazimierz Michałowski, profesor filozofii Akademii Zamojskiej, niegdyś kanonik i proboszcz parafii Batorz wyznał, że w roku 1657, mając lat 12 pozbawiony był wzroku. Przywieziony do Janowa, przez przyczynę Matki Bożej uzyskał tu wzrok.

W roku 1654 po dłuższej chorobie umarło dziecko z miejscowości Kocudza, 15 km od Janowa. Przywieziono je, aby pochować na cmentarzu parafialnym. Przed włożeniem do grobu, ofiarowano je Matce Bożej, a w tym czasie dziecko podniosło się z trumienki. Cud ten miał osobne udokumentowanie w postaci wiszącego niegdyś w prezbiterium obrazu.

W roku 1711 w kraju panowała epidemia, która powodowała dużą śmiertelność ludzi. Mieszkańcy Przeworska ofiarowali się pod opiekę Matki Bożej Janowskiej i uniknęli skutków tej choroby, byli, zatem przekonani, że zawdzięczają to opiece Matki Bożej. Z wdzięczności za to uczynili ślub zbiorowy corocznego przychodzenia w pielgrzymce na główny odpust ku czci Narodzenia Matki Bożej. Jeszcze w roku 1756, po upływie 50-ciu lat od złożenia ślubu przez mieszkańców Przeworska, przybyła z tej miejscowości piesza pielgrzymka na odpust Narodzenia Matki Bożej liczyła 200 osób. Fakt ten, zanotowany w kronice cudów, świadczy o żywym nabożeństwie i kulcie wiernych z Przeworska do Matki Bożej Janowskiej.

Ostatnie zapisy w księdze parafialnej zawierają kilkanaście relacji z otrzymanych łask za pośrednictwem Matki Bożej w latach II wojny światowej i w czasach nam współczesnych. Osoby, które złożyły powyższe świadectwa można podzielić na dwie grupy: tych, którzy zawdzięczają ocalenie życia oraz przypisują Matce Bożej nadzwyczajne uzdrowienia.

Dzięki uprzejmości autora, Pana Zenona Baranowskiego od dzisiaj na naszych stronach umieszczamy do czytania lub skopiowania „Księgę cudów i łask”. Księga cudów i łask zawiera relacje wiernych, na temat uzdrowień, które miały miejsce od roku 1645. Na przestrzeni 141 lat zapisanych jest 186 cudownych uzdrowień. Czytelnik zapozna się również z rozwojem kultu Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Sanktuarium oraz z innymi źródłami historycznymi na ten temat. Publikacja jest także zachętą, aby odwiedzić Sanktuarium Maryjne w Janowie Lubelskim.

 

Kliknij poniższy obrazek i pobierz plik w formacie PDF - 9,67 MB

 

Czytaj "Księgę cudów" PDF 9,67 MB

do góry  

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. (0-15) 872-01 11

(C) 2001-2016