::  Kontakt: Naoisz do nas!  :: Co nowego ? :: Kronika ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

CHÓRY PARAFIALNE

powrót do wspólnot

Historia chóru parafialnego jest bardzo bogata. Początki jego powstania sięgają końca XIX wieku. Dzięki inicjatywie miejscowego organisty, Pana Józefa Janisza i jednego z ówczesnych wikariuszy, w 1898 roku powstał chór, który 3 lata później liczył już 70 osób. Z czasem chórowi zaczęła towarzyszyć orkiestra.

Chór parafialny istnieje do dzisiaj i liczy obecnie 32 osoby. Niektórzy z chórzystów śpiewają na chwałę bożą już 40 lat i więcej. Chór ubogaca i uświetnia swym śpiewem wszystkie święta i uroczystości parafialne .


 

Rodzina, praca, śpiew – to trzy słowa integrujące grupę osób, które poprzez swój zapał i energię stworzyły mieszany chór „Cantores Janovienses”, zwany potocznie chórem nauczycielskim. Nie oznacza to jednak że skład osobowy to wyłącznie nauczyciele, tworzą go także przedstawiciele innych zawodów i profesji.

Idea powstania zrodziła się w czasie pielgrzymowania na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce janowskiej. W skład chóru weszło osiem osób, a jego motorem napędowym był Darek Jargiło, który pisał teksty i muzykę, niestety choroba uniemożliwiła mu czynny udział w działalności chóru ale jest on jego dobrym duchem. Swoją działalność chór rozpoczął w roku 1996. Początkowy repertuar stanowiły pieśni pielgrzymkowe, kanony Taize, sukcesywnie wprowadzano śpiewy liturgiczne dominikańskie. W tym samym roku chór brał udział w Konkursie Piosenki Religijnej w Biłgoraju, gdzie zdobył I miejsce w kategorii wokalnej. Tego typu działalność to przykład wspólnoty modlitewnej młodych ludzi, to ich znak przynależności do kościoła i wiary, którą wyrażają poprzez śpiew. W czasie, gdy trudno jest stworzyć nowe wspólnoty jest swoistym ewenementem.

Chór rozwija się, obecnie w jego skład wchodzi 30 osób, kierownikiem muzycznym jest Marek Sulowski, organista parafii p.w. św. Jana Chrzciciela. Należy zauważyć zaangażowanie ludzi którzy zdecydowali się poświęcić swój czas, mimo obowiązków zawodowych i rodzinnych. Jednak jak podkreślają, wspólne spotkania, wyjazdy i śpiew sprawiają im wiele radości. Pozwala na oderwanie się od codziennych problemów, dając wewnętrzne rozluźnienie i satysfakcję.

Członkowie chóru nie są muzykami z wykształcenia tylko z zamiłowania, na próbach ćwiczą swój głos i pamięć muzyczną. Swoimi występami chór ubogaca liturgię mszalną, nabożeństwa, odpusty, bierze udział w przeglądach i konkursach pieśni religijnych. Dużym wydarzeniem w działalności chóru był udział w obchodach rocznicowych w Momotach Górnych, które transmitowane były przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM, co pozwoliło na zaprezentowanie się szerokiemu gronu odbiorców w kraju i za granicą. Próby chóru odbywają się we wtorki lub czwartki po mszy wieczorowej w parafii św. Jana Chrzciciela. Zapisy przyjmuje Pan  mgr Marek Sulowski - organista.

Tekst: Krzysztof J.
Foto: Krzysztof R.

poprzednia

następna

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. (0-15) 872-01 11

(C) 2001-2014